Rüyada Toprak Görmek, Toprak Kayması, Toprak Kazmak

Düşlerde görülen toprak servet mi, ölüm haberi veya beklenen müjdeli haber mi demek? Rüyada toprak görmek, toprak kayması görmek, toprak kazmak farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi hem kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Toprak Görmek

🙂 Rüyada toprak görmek genel olarak emlak, para, güven ve huzurlu bir iş an­lamına gelir. Düşte toprak görmek; uğura ve kazanca alâmet­tir. Rüyada toprak görmek; dünyadaki canlı­lara özellikle de insanlara delâlet eder. Temiz ve güzel toprak üzerinde oturduğunu görmek; saadet, mutluluk ve yardıma delâlet eder. Rüyada toprak görmek, insanlara işaret eder. Rüyasında avuçlayarak bir yere toprak doldurdu­ğunu gören kimse, hem iyi bir kazanca sahip olacak hem de bu kazancı iyi değerlendirecektir. Kürekle bir çuvala toprak doldurduğunu görense, mal mülk sahibi olacaktır. Toprak görmek, mala, menfaate, işe, rızka ve ni­mete işaret eder. Güzel bir toprağın üzerinde oturduğunu görmek, mutlu­luğa işaret sayılır.

😐 Fakat evin içine toprak sokmak, hatalı kararların neden olacağı paray­la ilgili sıkıntılardır. Bazen de bu rüya başkalarıyla dövüşmeye işarettir. Temiz ve güzel toprak üzerinde oturduğunu görmek; saadet, mutluluk ve yardıma delâlet eder. Toprak görmek, ayrıca fakire, ölüye ve kabre de işaret etmektedir. Topra­ğı kürekle alıp herhangi bir yere atmak ya da bir çukuru doldur­mak mal sahibi olmak anlamına gelmez.

Rüyada Toprak Kayması

😐 Rüyada toprak kaydığını görmek yöre insanının ya da o ülkede yaşayanların fakirleşeceği anlamına gelir. Maddi anlamda sıkıntı yaşamaya, bu sıkıntılar sebebiyle rahatsızlanmaya işaret eder. Bundan çevrenizdeki insanların da etkileneceği anlamına gelir. Rüyada toprak kaydığını görmek mal kaybı ve zulme uğramak demektir.

Rüyada Toprak Kazmak

🙂 Gireceğiniz yeni bir işte kazancınızı ikiye katlayacağınız anlamına ge­lir. Bu iş sayesinde mutluluğu ve huzuru bulacağınız anlamına gelir. İlerleyen günlerde rahatlayacağınız manasına gelir. Toprakla kazdığını gören kimse, başkalarıyla ortaklık yapar ve kazanç elde eder. Rüyada kuru toprağı kazdığını görmek; kazdığı topra­ğın miktarınca mal kazanmaya işaret eder. Bir tanıdığınızla ilgili önemli bir şey öğreneceğiniz anlamına gelir. Rüyasında toprağı kazdığını gören kimse, bekar ise evlenir. Sıkıntıda olan bir kimse için bu rüya felaha ermeyle tabir olunur.

😐 Rüyada toprak kazmak; hileye işaret eder. Bir kimse toprağı kazarsa ve içinden herhangi bir şey çıkmazsa o kimsenin yakınlarından birisi vefat eder. Çamurlu bir yeri kazdığını görmek hileye, sıkıntı ve meşakkate tabir olunur. Rüyada toprak kazdığınızı görmek; çok acı konuştuğunuza ve herkesin kusurunu yüzüne vurduğunuzdan dola­yı çok tenkide uğrayacağınıza işarettir. Herhangi bir toprak parçasını kazmak; çok yorucu işlerle uğraşmak zorunda kala­cağınıza işarettir. Toprak kazmak geçim kaygısıyla yapılan ça­lışmalar şeklinde yorumlanır. Hasta için bu rüya, vefatıyla tabir edilir.

Rüyada Toprak Yemek

🙂 Rüyada toprak yemek helal maldır. Kazanıp didinerek elde edilen mal demektir. Alın terinizle elde ettiklerinize işaret eder. Sıkıntılarınızın geçeceğine, mutlu olacağınıza işaret eder. Rüyalarda toprak yediğinizi görmek, çoktan beri özlediğiniz huzur ve sükunete kavuşacağınıza delalettir.

Rüyada Kırmızı Toprak Görmek

🙂 Rüyada kırmızı toprak görmek berekettir. Malınızın artacağına, hanenizde huzuru bulacağınıza işarettir. Hasta iseniz iyileşeceğinize, çok daha iyi günler göreceğinize işarettir. Kırmızı toprak, ;sizin veya bir yakınınızın rahatsızlığının sona ereceğine, sıhhatine kavuşacağına, maddi sıkıntılardan kurtulacağına işarettir.

Rüyada Mezara Toprak Atmak

😐 Rüyada mezara toprak atmak zorluklara işarettir. Bir süre zorlanacağınız işlere girişeceğinize, bunun sizi psikolojik anlamda etkileyeceğine işarettir. Hasta kişi için bu rüya vefat etmesiyle yorumlanır.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Nablusi: “Toprak görmek, ister az, ister çok olsun, malla tabir olunur. Evinde bir toprak yığını gören zahmet çekmeden para kazanır. Büyük rü­ya tabircileri, sarı toprak altın, beyaz toprak gümüş, kırmızı toprak bakır paraya, siyah toprak kara paraya delalet eder.”

İbn-i Şirin: “Üzerinden toprak silkelediğini gören malını israf eder. Üzerinde top­rak bulunduğunu veya üstüne toprak döküldüğünü görmek mal sahibi ol­maya işarettir. Toprak yediğini veya toprağı toplayarak bir tarafa yığarak sakladığını görmek çok kar ve kazanca işarettir.”

İsmail El Eş’as: “Bir kaba doldurmuş olduğu toprağın azalmış olduğunu görmek ailesi­nin kendine ihanet edeceğine, bir küp veya kaba toprak doldurup sakladı­ğını görmek aile ve akrabaları için mal biriktireceğine ve rüzgarın toprağı bir yerde başka bir yere savurduğunu görmek, o yerde zulüm yüzünden halkın malının yağmalanacağına işarettir.”

Cafer sadık (r.a.): “Toprak görmek beş şekilde tabir olunur,” demiştir: “Mal, menfaat, uğraşlar, dünya, yani maddiyat, rızık ve kadınlardan sağla­nan menfaat. Hz. Muhammed (s.a.s.)’in kabir­lerinden toprak yediğini görmek hacca gitmeye delalet eder.

Psikolojideki Anlamı

Rüyada toprak görmenin psikanalizi: Bütün inanç kültürlerinde toprak, yaşamın simgesi ve in­sanın “hammaddesi” olarak betimlenir. Tanrının, insanı toprak­tan yarattığı inancı, aslında eski dillerde “toprak” sözcüğüyle “dünya” sözcüğünün aynı olmasından kaynaklanır. Dolayısıyla toprak, “dünyevi” duyguların ve fiziksel evrenin simgesidir ve bu nedenle düşlerimizde de, kolektif bilinçte yer aldığı biçimiyle, maddeciliği ve gerçekçiliği ifade eder.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın