İstihare Duası ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare nedir? İstihare namazı nasıl kılınır? istihare duası Arapça ve Türkçe nasıl okunur, istihareye nasıl yatılır, bu ve buna benzer her türlü bilgiyi aşağıda sizler için hazırladık. Diyanet ve islami kaynaklara dayanan bu istihareye yatma, namazı ve duası konusunda her şeyi tüm detaylarına varana kadar hazırladık. Bu yazı sayesinde istihare konusunda her şeyi öğrenmiş olacaksınız. istihare ne demek, nasıl yatılır, namazı ve duası, diyanetin Türkçe ve Arapça duasını okunuşunu bulacaksınız.

İstihare Nedir?

“Girişilecek bir işin hayırlı olup olmadığını rüyadan anlama” anlamına gelen bu husus Allah Rasülü’nün önemli sünnetleri arasında yer almaktadır. İstihareye yatmak, bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp dua okuyarak uykuya yatmak anlamına gelir. Allah Rasülü’nün önemli konularda karar vermeden önce istihareye yatmayı öğütlediği rivayet edilmektedir.

İstihareye Yatmak

İstihareye yatacak olan kimse, önce iki rekât istihare namazı kılar. Namazın birinci rekâtında Fatiha’dan sonra Kafirûn suresini, ikinci rekâtta da İhlas sûresini okur. Namazın hemen sonunda istihare duasını okuduktan sonra, abdestini bozmadan yönünü kıbleye doğru çevirip yatağına yatar.

Rüyada yeşil veya beyaz renk görmenin niyetlenen işin hayırlı, siyah ya da kırmızı görmenin ise zararlı olacağına inanılır. Allah Rasülü, istihareye çok, önem vermiştir. Buhâri’nin, Câbir bin Abdullah’ (r.a.) dan rivayet ettiği bir hadis-i şerif teberrüken buraya alınmıştır:

Hazret-i Cabir demiştir ki: Allah Rasülü (s.a.v) Kurandan bir sûre öğretir gibi (büyük küçük) işlerimizin hepsinde bize istihare (duasını) öğreterek buyurdu ki: “Sizin biriniz, bir işe kalben karar verdiğinde o kimse farz değil, istihare niyetiyle nafile olarak iki rek’at namaz kılsın. Namazdan sonra şöyle diyerek dua etsin:”

kotulukten koruyan dua-beladan koruyan belaya karsi dualar-hangileri-dertten-kederden sikintidan kurtaran-1001ruya
kotulukten koruyan dua-beladan koruyan belaya karsi dualar-hangileri-dertten-kederden sikintidan kurtaran-1001ruya

İstihare Duası Türkçe

“Allah’ım! Hakkımda hayırlı olanı bildiğin için Senin dergah-ı inayetinden ben, hayırlısını bildirmeni dilerim. Ve hayırlı cihete gücün yetiştiğinden, Senin lütuf hazinenden beni güçlendirmeni dilerim. Allah’ım! Hayırlı olan tarafın açıklanmasını ve takdirini Senin o büyük fazl ve kereminden isterim. Allah’ım! Senin her şeye gücün yeter, halbuki benim yetmez. Sen her şeyi bilirsin; halbuki ben bilemem. Muhakkak ki Sen, şuurumuzdan uzak olan her şeyi de pek yakından bilirsin. Allah’ım! Sen her şeyi bilirsin. Şu niyetine girdiğim iş dînime, dünya ve ahiretime ilgisi cihetiyle (yahut istihare eden kimse dünya ve ahiret emrinde der) benim için hayırdır. Bunu bana mukadder kıl (nasib eyle) ve bunu bana kolaylaştır. Sonra işlemeğe kudret bahşettiğin ve bana müyesser kıldığın bu işi, bana mübarek kıl, hayr-ı bereketini artır. Yine bilirsin ki Sen, şu azmettiğim iş, dînime, dünya ve âhiretime ilgisi itibariyle (yahut istihare eden kimse dünya ve ahiret emrinde der) benim için şerdir. Bu işi benden, beni ve gönlümü de bu işten çevir. Ve hayır, zaman ve mekândan her nerede ise o hayrı bana takdîr et ve kolaylaştır. Sonra nefsimi, bu takdir buyurulan hayra razı eyle!”

“İstihare Duası ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?” üzerine 7 yorum

 1. Rüyada dışarıda uyuduğumuzu, yıldızlarla dolu gök yüzünü,bir – birinin ardınca kayan çokca yıldız gördüm. 🤔

  Yanıtla
 2. Evlenmek istediğim adamla Evlenebilicekmiyiz diye istihareye yattım rüyamda küs olduğum annemi babamı gördüm bana geç oldu yat uyu dediler bende odama gittim beyaz kapıyı kapattım kitledim sonra beyaz perdemi hafif açık olan kısmını çekip kapattım bu rüya ne anlama geliyor sevdiğim adamla Evlenebilicekmiyiz hayırlı bir rüyamı bu

  Yanıtla
 3. Rüyamda bir yollda cocuklarimla yuruyorum sinra birden cocuklarimi yanimda bulamiyorum caddeye doğru kosuyorum cadde dört yol gibi heryerden arabalar gelip geçiyor caddenin ortasinda eşimi goruyorum ona korkuyla cocuklardan bahsediyorum o da ben onlari yakaladim merak etme diyor cok rahatliyorum mutlu oluyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Hükümet dairelerindeki bir işinizin yoluna gireceğine, çevrenizdeki varolan insanların saygısını kazanacak işler yapacağınıza işarettir…

 4. Öncesinde istihare namazı kılıp yattım rüyamda salçalı tarhana çorbası içtik kızkardeşimle içinden kıl çıktı 4 sefer kardeşime bu kıl senin diyorum rüyamı yorumlatsanız çok svinirim

  Yanıtla
  • Emine Göksel Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Düşmanları yenilgiye uğratarak zafer elde etmeye, aile hayatında büyük mutluluklar yaşanılacağına, rızık kazanmaya işarettir…

Yorum yapın