Rüyada Elbise Görmek, Elbise Giymek, Takım Elbise

Rüyalarda görülen elbiseler ölüm mü, hastalık mı yoksa para, evlilik, iş veya bebek haberi mi demek. Rüyada elbise görmek, elbise giymek, beyaz elbise, kırmızı elbise, takım elbise görmek farklı yorumlanır. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi hem kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Elbise Görmek

🙂 Rüyada el­bise yıkamak, sıkıntılardan arınmaya yorulur. Elbisenin renkleri­ne göre de anlamları değişebilir. Örneğin mor elbise olgunlu­ğu anlatır. Diğer renlerin anlamı aşağıda. Rüyada elbise temizlemek, yıkamak, sıkın­tılardan kurtulup feraha ereceğinize alâmettir. Tülden veya dantelden bir elbise, bir kıyafet, bir aksesuar görmek, hem ilgi gören bir insan olduğunuzu, hem de tutkulu bir aşk yaşayacağınızı açıklar. Rüyada elbise ütülemek, evinizde eşinizle ve çocuklarınızla çok iyi yaşayacağınıza, hayatınızda kavga, gü­rültü olmayacağına işarettir. Elbisesini yırtan biri eğer hastaysa iyileşir, fakirse zenginleşir. Rüyada elbise görmek, kişinin dünyadaki haline işarettir. Rüyada elbise görmek, görülen elbisenin rengi ve cinsiyle tabir edilir.

 • Yün elbise giymek: Zahidlik.
 • Temiz elbiseyi tekrar yıkamak: Din ve takva.
 • Yeni elbise giymek: Yüksek makama, berekete işarettir.
 • Eski elbise: Rüyada eski elbiseler görmek, rüyayı görenin daima bolluk içinde olacağına işarettir.

😐 Rüyada elbise üstündeki bir lekeyi temizlemek, kötü bir habere yorumlanır. Elbisenin lekeli olması da üzüle­ceğinize işarettir. Bir kimse kendi elbisesini yırtarsa, eğer o kimse kötü insansa sıkıntıya uğrar, iyi insansa tersi demek. Eski elbiselerle dolaştığını gören kimse, sıkıntı ve meşakkat içinde yaşamını sürdürür. Eski elbiseler, top­lum için kıtlık ve fakirlik olarak da yorumlanır. Kirli ve yırtık bir elbise ise maddi sorunlar yüzünden zor günler yaşayacağınızı gösterir. Elbisenin kötü kokması tartışmaların ve kavgaların habercisidir.

 • Sarı elbise: Hastalık.
 • Yırtık elbiseyi üst üste giymek: rahatsızlığa delalettir.
 • Yamalı elbise giymek: Zarar ve işsizlik.
 • Elbisenin sırtından çıkarıldığını görmek: Görevden ayrıl­makla tabir edilir.

Rüyada Elbise Giymek

🙂 Rüyada temiz bir elbise giymek, içten ve sevgi dolu bir insanı; şık ve pahalı bir elbise ise, dış görümüne gereğinden fazla önem veren bir insanı simge­ler. Ayrıca yeni ve şık bir el­bise giydiğini gören kimse, bilgisi ve yetenekleri sayesinde rakip­lerini geride bırakarak önemli mevkilere de gelebilir. Yamalı elbiseyse, gelecek bir parayı belir­tir. Özellikle eski elbiseler gören kimse, sürekli varlık içinde ya­şayacağının haberini alır. Rüyada yeni bir elbise giydiğinizi görmeniz, iş ve ev hayatınızda üstünlüğünüzün artacağına, muhitinizdekilere güveninizin artacağına işarettir. Rüyada püskü­lü boncuklu bir elbise giydiğini gören bekar bir bayan, yakın zamanda evleneceğinin haberini alır.

😐 Düşlerde görülen elbiseler kişiliği temsil eder. Rüyasında yeni bir elbise giydiğini gören kimse, kendinden memnun olmadığı için değişmeyi arzu­lar. Elbisenin rengi ve türü nasıl bir değişiklik istediğini açıklar. Örneğin dekolteli ve canlı renkte bir elbise, kendinden emin, iddialı, cesur ve çekici bir insan olma isteğini anlatır. Ancak rüya­da birden fazla elbise giyip çıkartmak iyi değildir. Bu rüyayı gö­ren kimsenin ciddi boyutlarda ruhsal bir sorunu olabilir. Pahalı elbise giymek, gereksiz harcamalar yüzünden zor du­rumda kalınabileceğine de işaret eder. Lekeli, kir­li ya da buruşuk bir elbise, beklenmedik sıkıntıya, rahatsızlığa ve dedikoduya delalettir. Özellikle bir kadın için gri renkli bir elbise giymek, dert sahibi olacağına yorumlanır. Erkeğin kadın elbisesini giydiğini görmek, haram yolla geçimini sağlamaya ve Allah’ın emir ve yasakları­na uymamaya işarettir.

Rüyada Takım Elbise Görmek

🙂 Bir erkeğin rüyada siyah bir takım elbise görmesi veya giymesi iyi bir kısmet anlamına gelir. Genç bir kızın lacivert takım elbise giymiş bir erkek görmesi, dürüst ve iyi niyetli bir insanla evleneceği­ne işarettir. Rüyada takım elbise görmek, çalışan bir kimse ise, mevkii yükselir. Yeni bir takım elbise giyindiğini görmek, işle­rinin yolunda gitmesine, insanlarla olan sıcak ilişkileri­ne ve bol kazanç elde etmeye işarettir.

Rüyada Kırmızı Elbise Görmek

🙂 Rüyada kırmızı elbise, aşkı ve aynı zamanda rüyanın yakın zamanda gerçekleşeceğini anlatır. Rüyada kırmızı renkte bir elbise görmek genel olarak beklediğiniz güzel bir haberi temsil eder. Bu haber genellikle duygusal ve manevi olur. Bir kadının rüyasında kırmızı renkli ipek elbise giymesi hayır ve menfaat bulmasına işaret eder. Kırmızı elbise: Zenginlik, rahatlık ve sevinç.

😐 Rüyada kırmızı işlemeli bir elbise giyindiğini görmek, fesad kimse için meşakkate ve hastalığa işaret eder. Erkek için kırmızı ipek elbise giymek haram mala ve günah işlemeye işarettir. Hasta bir kimsenin rüyasında kırmızı elbise giymesi fenalaşacağına tabir olunur.

Rüyada Beyaz Elbise Görmek

🙂 Rüyada beyaz elbise huzurlu günleri anlatır. Beyaz elbise giymek sıkıntılardan kurtulup rahata ve huzura kavuş­mak anlamına gelir. Düşünde beyaz elbise görmek, daima meşhur olmaya, davayı kazanacağına servet ve itibar elde edeceğine işarettir. Düğmeli beyaz elbise giydiğini görmek, bekâr bir kimse için evlenmeye işarettir. Rüyada beyaz giysiler görmeniz; şansınızın çok açık olduğu bir dönemde bulunduğunuza, bu günlerde ele alacağınız her meselenizi kolaylıkla çözümleyecek durumda bulunduğunuza işarettir.

😐 Bir kimsenin rüyasında dikişsiz bir beyaz elbise gi­yindiğini görmesi yakınlarından birinin hastalığına delâlet eder. Ticaretle uğraşan ve beyaz renk elbise giydiğini gören kimsenin işleri durgun olur.

Rüyada Elbise Almak

🙂 Rüyada yeni bir elbise almak, bu­günler içinde çok faydalı ve kazançlı işlerin peşinden koşaca­ğınıza işarettir. Alim kimsenin ipek elbise alması dünyaya meyletmesine ve halkı doğruya davet etmesine delâlet eder. Rüyada elbise veya kumaş satın almak, dostlarınıza birçok yeni elbise satmak, son zamanlarda yaptığınız yatırımların, size ufak bir kazanç sağlayacağına işarettir.

Rüyada Siyah Elbise

🙂 Rüyada siyah elbise görmek ise, sevgiyle ilgili endişelerden kurtularak rahata ermek demektir. Siyah elbise giymek hâkimlere, kâtiplere ve za­bıta memurlarına iyi haberdir. Rüyada bir erkeğin siyah takım elbise giymesi çevresinde başarılı olup saygınlık kazanacağına işarettir. Siyah elbise: Saltanat demek.

😐 Düşlerde siyah elbise giyen bir kadın için iyi değildir. Rüyada siyah elbise giymek bir kadın için kötü ve üzücü bir haber, erkek için de işte başarısızlık ve verimsizlik demek.

Rüyada Yeşil Elbise Görmek

🙂 Rüyada yeşil elbise görülmesi, muradına ermeye yorumlanır. Rüyada yeşil elbise görmeniz, yeni elbiseler giyeceğinize, mutlu bir gününüzde olacağınıza, itibarınızın arta­cağına delildir. Yeşil elbise görmek veya giymek ululuktur, saygınlıktır. Yeşil elbise: Hayır ve bereket.

Rüyada Pembe Elbise Görmek

🙂 Rüyada pembe bir elbise giydiğinizi gör­mek; başınızdan nikâh geçeceğine ve mutlu olacağınıza yo­rumlanır. Rüyada pembe renkli bir elbise veya eşya gör­mek; çok sevinçli ve neşeli bir haber alacağınıza işarettir.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmani’ye göre:Üzeri işlemeli bir elbise giydiğini görmek salih insanlar için dindarlığa, fitne, fesat ve bozgunculukla uğraşan kötü insanlar için cezaya, bunların dışında kalanlar içinse çiçek hastalığına işarettir. Temiz bir elbisede leke görerek yıkamak, günah işlemeye ve Allah’a isyana işarettir. Dindar olmayan bir kimse, elbi­sesini yırtılmış olarak görürse kedere düşer.” demiştir.

Ebu Sait El Vaiz’e göre:Yeni bir elbise giydiğini görmek layık olanlar için yüksek mevki ve makamlara, çiftçi ve ziraatçılar için bolluk ve bereke­te, kadınlar için sevinç ve mutluluğa, kısaca herkes için hayır ve nimete delalet eder. Temiz elbiselerini yıkadığını görmek dindarlığa, bir rivayete göre isra­fa delalet eder. Rüyada yeşil elbise görmek ve sarık ululuktur. Rüyada beyaz elbise rahata ve huzura kavuş­mak. demiştir.

Abdulgani Nablusi: “Elbiseyi kirlendiği için yıkadığını görmek tövbeye, üzerine kan bulaştığı için yıkamak bir daha adam öldürmemeye, elbiseye sperm, yani döl suyu bulaştığı için yıkamak zina yapmamaya, elbiseye herhangi bir pislik bulaştığı için yıkadığını görmek haram kazanca tövbe etmeye işarettir.” demiştir.

Cafer Sadık(r.a.):Elbiseyi soğuk su ile yıkadığını görmek dört şekil­de yorumlanır. Tövbe, iyilik, zorluklardan kurtulmak, korkularına karşı güvende olmak demek. Çamaşırı sıcak su ile yıkadığını görmek hüzün, gam ve hastalık anlamlarına gelir. Rüyada kırmızı renkte bir elbise, eşya vb. görmek genel olarak rüyanın tez zamanda çıkacağına işaret eder” demiştir.

Rüya tabircilerinden Salimi’ye göre; “Sırtındaki elbisesinin ıslanmış ve vücuduna yapışmış olduğunu gören yolculuğa çıkmak üzereyse yolculuğa çıkmaz, bir işe niyetlenmişse niyeti gerçekleşmez. Elbisesini sattığını gören kurtuluşa ve rahata erer. Elbise satın aldığını görmek iyi değildir. Sırtındaki elbiseyi kendi rızasıyla çıkararak başka birine verdiğini gör­mek yoksulluktan kurtulmak demektir. Guslettikten sonra yeni elbise giy­diğini gören hüzün, keder ve bulaştığı kötü bir işten kurtulur.” demiştir.

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada elbise görmenin psikanalizi: Rüyada giysiler, biçimleri ve nitelikleriyle, kendimize ve diğer insanlara biçtiğimiz rolleri dile getirir. Çok genel ve yüzey­sel anlamıyla giysi, dış dünyadan korunma ve gizlenme ihtiyacıyla da bağlantılıdır. Soyunmak, çoğu kez eski inanç ve alışkanlıklardan kurtulma isteği ve gerekliliğine işaret eder. Eğer giysilerimiz çalın­dığı ya da kaybolduğu için çıplak kaldığımızı görüyorsak, bu, incin­mekten ve savunmasız kalmaktan korktuğumuzu vurgular. Elbise görmek görünüşe verilen önemi simgeler. Rüyanızda yeni, temiz ve beyaz bir elbise giydiğinizi görmek rahatlığın ve ailenizdeki mutluluğun simgesidir.

Rüyada elbise giymek, genellikle görev ve sorumluluk üstlenmek olarak düşünü­lür. Uygunsuz, garip giyinmek (sözgelimi, bir pikniğe smokinle katıl­mak ya da bir kokteyle mayoyla gitmek gibi), diğer insanlarla ve çevremizle aykırı düştüğümüzü, başkalarına uyum sağlayamadığı­mızı gösterir. Karşı cinse ait giysileri giydiğini görmekse, kişinin ken­disiyle ilgili hoşnutsuzluklarının dışavurumu olarak düşünülebilir.

Anonim Rüya Yorumları

 • Bir elbiseyi yamadığını ve tamir ettiğini gören, sıkıntılarına kolay­lıkla çare bulur.
 • Bir elbisede görülen yırtık, sıkıntı olarak yorum­lanır. Ancak rüyasında bir yırtığı diktiğini gören kimse, sıkıntı­sını atar.
 • Dantelden bir elbise vb. giymek, mut­lu bir aşkı ve yuvayı anlatır.
 • Rüyada elbisesinde leke görmek üzüntülü olmaya delalettir.
 • Rüyada elbiselerinizi naftalinlemek, mazideki hatalarınızdan dolayı daima olarak sizi rahatsız edeceklerine işarettir.
 • Elbiseye düğme dikmek; iş hayatınızdaki müşkülleri yeneceğinizi gösterir.
 • ELBİSE DOLABI– Rüyada elbise dolabı görmek ve kullan­mak; ev ve akar sahibi olacağınıza, yeni bir ev kurma imkânını bu­lacağınıza, evinizden bir miktar eşya çıkıp fazlasının geleceğine işa­rettir.
 • ELBİSE TEMİZLEYİCİ– Rüyada elbise temizleyicisi gör­mek; bir takım kirli işler peşinde koşacağınıza. Bazı dolambaçlı yollardan hayatınızı kazanma durumuna gireceğinize işarettir. Şans ko­nusunda bu günler size gülmeyecektir.
 • ELBİSELİK– Mutluluğunuzun pek çok artacağına. Bekâr kız ve erkeklerin evlenme şanslarının birden açılacağına, evli kim­selerin, onları mesut edecek bir yavruya sahip olacaklarına. Eviniz­de yenilik olacağına, eşya geleceğine delâlet eder.
 • Rüyada elbisesini diken; dünyada her muradına nâil olur.
 • İşlemeli elbise giymek salih kimseler için din ve takvaca yükselmeye işarettir.
 • Elbise dolabını rüyada görmek, rütbe ve makama işarettir.
 • ELBİSE DOLABI: Rüyada elbise dolabı görmek; bir akraba ile münakaşaya ve dargınlığa yorulur.
 • ELBİSE SİLMEK: Rüyada elbise silmek, kötü bir haber alına­cağına işarettir.
 • ELBİSE TEMİZLEYİCİSİ: Rüyada elbise temizleyicisi gör­mek; zengin birisiyle evlilik yapacağına, rüyayı gören şa­yet evli bir kimse ise umulmadık bir yerden yüklüce para alacağına delalet eder.
 • Gayet şık ve pahalı elbiseler gör­mek ise, o rüyayı görenin dış görünüşe çok fazla değer verdiğine ve bu huyunu tashih etmesi gerektiğine ve, zira bu huyun kendisini çok ciddi bir hata işlemeğe sürükleye­ceğine alamettir.
 • Rüyada elbise dağıtmak: Rüyada fakirlere veya hayır cemiyetlerine elbise dağıtmak, o rüyayı gören şahsın, çok zaman evvel işlemiş ve çoktan unutmuş olduğu bir iyiliğin mükafatını çok ya­kında göreceğine işaret sayılır.

Rüyada elbise görmek

Bu Duaları Kaçırmayın!


RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLATMAK İÇİN UYGULAMAMIZI BURADAN İNDİRİN: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz.  

“Rüyada Elbise Görmek, Elbise Giymek, Takım Elbise” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba rüyamda kırmızı bir elbise giymiştim ve genç bir oğlanın koluna girerek sınava gidiyordum bacağımın alt kısmında kıl vardı utanıyordum elbiseyi aşağıya çekiştirdim sınava girdim

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : İyi bir mevkiye ve güzel bir şöhrete yakında kavuşmaya, hayır ve berekete nail olmaya, çevrenizde hürmet göreceğinize işarettir…

 2. Rüyam da evli olan kuzenimle kendimi gördüm beyaz gelinliğe benzeyen iki tane elbise gördüm 36/38 beden kuzenime bunu giy diyorum ben de giyerim ama gelin sanarlar beni diyorum o da tamam deyip birini deniyor ona da dar geliyor sonra ordan çıkıp başka bi yere gittik yanımızda beni istedikleri kaynı vardı konuşmuyor sadece bize bakıyordu manası nedir

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Önemli mevkilere gelerek başarıya kavuşacağınıza, zor durumda olan insanlara maddi ve manevi yardımları yapmanız gerektiğine işarettir…

  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : İş hayatınızdaki sıkıntılardan kurtulacağınıza, zor durumda olan birisine yardım edeceğinize, dertlerden uzaklaşmaya işarettir…

Yorum yapın