Rüyada Şeytan Görmek

Rüyada şeytan görmek cehennem mi fenalık mı? Rüyada şeytan görmek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Şeytan Görmek

🙂 Rüyasında şeytanı kovaladığını ya da şeytanın kendiliğinden gittiğini gören kimse, etkisinden uzun süre kurtu­lamayacak olsa da bir felaketten kurtulmayı başarır. Rüyada şeytanın kendisini korkuttuğunu gören kim­senin, Allah’ın velilerinden bir veli olduğuna ve Allah (cc)’ın onu korku ve şeytandan emin kıldığına delâlet eder. Rüyada şeytanı taşladığını görmek; borç ödemeye, düşmana galip gelmeye ve güzel amel işlemeye delâ­lettir. Kendinizi şeytan görmek, mutlu sıhhatli bir hayat süreceğinize, ömrünüzün uzun olacağına işarettir.

😐 Hiç hayra alamet değildir. Her türlü fenalığın ve fela­ketin habercisidir. Evde şeytan görmek, yuvanın dağılmasına; şeytanla arkadaşlık ettiğini görmekse, kötü niyetli arkadaşların etkisiyle hileli işlere kalkışarak, çok zor bir durumda kalmaya işarettir.  Düşman tarafından bir ziyan gelecek demektir. Rüyada şeytan görmek; hilekâr, haris, la­kayt, din ve dünyaca düşmana delâlet eder. Şeytanın kendisini azdırıp yoldan çıkardığını, dehşet ve hayrette bıraktığını gören kimsenin malına zarar ge­lir. Yetkili bir kimsenin bu rüyayı görmesi görevinden azledilmesine işarettir. Şeytanı ferah ve neşeli gören kimse nefsani arzularıy­la meşgul olur. Bazen de rüyada şeytanı görmek; bid’at sahibi âlime, namazı terk etmeye, yalana, hırsızlığa, günah kazanma­ya, uzun ömre ve eşlerin arasını açmaya işaret eder. Şeytan görmek, düşmanlığa işaret eder.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Nablusi: “Rüyada şeytan sanılan varlığı görmek, kötülüklere, günahlara, düşmanlığa çağrışım yapar. Bazen yalana, şöhrete; bazen da kıskançlığa, inanç zayıflığına yorumlanır. Kimi zaman şaşkınlığa, mala gelecek zarara; kimi zaman kibre, iftiraya, zinaya işaret sayılır. Bazen ise, yoldan çıkaran bir arkadaş olarak tanımlanır.”

Kirmani: “Bir kimse rüyada şeytan sandığı birini bağlayıp onu hapsettiğini görse, nefsini terbiye edeceğine işaret eder. Eğer şeytan sandığı bir kimsenin ken­disine dokunduğunu görür ise, faize dayalı işler yapacağına hükmedilir.”

Seyyid Süleyman: “Bu rüya, rüya sahibinin mütedeyyin bir kimse olduğuna işarettir. Rüyada şeytanı öldürdüğünü gören kimse, hilekar insanlara hile yapar. Rüyasında kendisini şeytanın azdırıp yoldan çıkardığını gören kimsenin malına zarar ve ziyan gelir. Rüyasında kendisini şeytanın korkuttuğunu gören kimse Allah’ın veli bir kuludur. Rüyada şeytanı taşladığını gören kimse, düşmanına karşı galebe çalar ve güzel amellerde bulunur. Bazen bu rüya, yapılan ibadetlerin makbul olduğuna veya borçlardan kurtulmaya da işaret eder.”

İsmail El Eş’as: “Düşmanı tarafından bir ziyan gelecek demektir. Rüyada kendisini şeytan olarak gören kimse, insanlarla alay eder. Bu kimse her zaman şeytanın emrinde olur. Rüyada görülen şeytan; hilekar, hırslı, aldırışsız, din ve dünyaca düşmana işaret eder. Rüyada şeytan gören kimse, münafık ve çok kıskanç bir kimse olarak da yorumlanmıştır. Bir kimse rüyasında şeytanın kendisini düşürüp, aklını aldığını ve saralı gibi bir hale koyduğunu görse, o kimsenin faiz yiyen bir kimse olduğuna işaret eder.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada şeytan görmenin psikanalizi: Geleneksel yaklaşımlarda bir nefret ve kötülük simgesi olarak değerlendirilen ve rüyalarda da bu anlayış doğrultusunda yorumlanan şeytan, modern yaklaşımlara göre kişiliğimizdeki olumsuzlukların, kötü yanlarımızın temsilcisidir ve bunlardan kurtulma isteğimizi, aynı zamanda da bu olumsuz niteliklerimizin bizde yarattığı korkuyu ifade eder. Bazen de şeytan, öfkeyi ve il­kel duygularımıza yenik düşmekten duyduğumuz sıkıntıyı simge­ler.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın