Rüyada Şehir Görmek, Şehir Dışına Çıkmak

Düşlerde görülen şehir ev mi uğur mu? Rüyada şehir görmek, şehir dışına çıkmak farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Şehir Görmek

🙂 Temiz, bakımlı ve güzel bir şehir, parlak bir geleceğe işaret eder. Rüyasında güzel bir şe­hirden ayrıldığını gören kimse, önemli bir fırsatı elinden ka­çırır. Öte yandan harap, yıkık bir şehri imar etmeye çalıştığı­nı gören, toplumu ilgilendiren bir konuda büyük ve önemli bir sorumluluk yüklenerek insanların kendisine hayran kal­masını sağlar. Rüyada şehir görenin itikadı dürüst ve dirliği iyi ve muvaffak olacağınıza işaretle yorumlanır. Rüyada şehir görenin itikadı dürüst ve dirliği iyi olur. Kendini bir şehir içinde görenin imanı kavi, muradı hâsıl ve düşmanı mağlûp olur.

Şehir tacirleriyle beraber şehir içinde dolaştı­ğını gören o şehir halkından para kazanır. Rüyada şehir görmek; iyiliğe ve hayra delâ­let eder. “Bunun üzerine (Musa) korkarak (ve etrafı gözetleyerek oradan çıktı.”(Kasas, 21) mealindeki ayet işaretince, rüyada şehre girmek hayır ve hoş­tur. “Ben, ilmin şehri; Ali de kapıcısıdır.” hadis-i şerifince âlim bir kim­se ile tabir olunur.

😐 Tanınmayan bir şehre gittiğini görmek; rüya sahibinin yahut ailesinden birinin vefatına delâlet eder. Çünkü tanınmayan şehir ahirettir.

Rüyada Şehir Dışına Çıkmak

🙂 Kutsal bir şehirden çıktığını görmek; Cenab-ı Hakk’ın ni­metleriyle rızıklanmaya, sözünde durmaya, sadık dosta ve ibadet ehli olmaya delâlet eder. Rüyada şehir dışına çıktığını görmek, din ve dünya konularında hayra, iyiliğe; bir şehre girdiğini görmek, hayra ve bolluğa işaret eder. Alim birine, güvenliğe delalet sayılır. Şerefli bir insan veya müjdeli bir habere işaret eder.

😐 Bir şehirden çıktığını görmek, üzüntü ve sıkıntıya işaret eder. İsteksiz olarak şehir dışına çıkmak arkadaşlarınızla tartışmaya girişerek çok üzülerek moralinizi bozacağınıza işarettir.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmanî: “Kendisini Mekke şehrin­den gören ferahlık bulur, saygın bir kimse olur, dine hizmet eder ve yar­dımda bulunur. Kendisini Medine şehrinde gören bir tüccarla arkadaş olup ondan hayır ve menfaat görür. Kendisini Taif kasabasında gören çok yol­culuk yapar, Basra şehrinde olduğunu gören alim ve din bilgini olur. Ken­disini iki şehrin ortasında gören vakar, ciddiyet ve takva sahibi olur. Bağ­dat şehrinde bulunduğunu gören hayır ve menfaat elde edip zengin ve ti­caret sahibi olur. Her şehrin ismi ve şöhreti, tabir yapılırken göz önüne alı­nır.”

Aşmunlu Şeyh Abdulkadir: “Şehir ve kasaba rü­yalarını tabir ettim ve bu tabirleri de tecrübelerimle sağlamlaştırdım. Tecrü­be ve araştırmalarımın sonucunda bir şehir veya kasabanın adında hayra işaret eden bir taraf ve mana varsa hayra; adında kötülüğe işaret eden bir taraf ve mana varsa şerre (kötülüğe) işaret olduğunu anladım.”

İbn-i Şirin: “Büyük şehir ve kasabalar görmek ne şekilde olursa ol­sun iyidir” demiştir.Kişinin kendisini tanımadığı bir şehirde görmesi bir rivayete göre dini­ne sadık insanlardan istediği şeye sahip olur. Başka bir görüşe göreyse yabancı şehir ahirete işarettir. Eğer bulunduğu şehrin yabancısı değil ve daha önce gerçekten yani uyanık halde bu şehre gelmişse, ikinci kez o şehre gidecek demektir. Bazı rüya yorumcuları da korktuğu şeye karşı kendini güvende hissetmek anlamına gelir demişlerdir. Bir şehirden çıkan, bir belaya uğrar. Bir şehirden bir köye gittiğini gören güvenliğini kaybedip korkuya dü­şer. Bir şehrin yıkıldığını görmek, yöneticilerinin zalim olacağına işarettir.”

Nablusi: “Ucuzluk, bolluk ve ekini güzel bir şehir görülmesi; o şehir insanla­rının hallerinin iyi olmasına delalet eder. Şehir ayet-i kerimede işaret buyrulduğu gibi korkudan emin, rahat, dost ve ahbaplarla toptancılara işarettir. Ahalisini Allah’ın yere batırdığı şehirleri rüyet; korku, feryat, figana ve mizanda, terazide eksiklik göstermeye delalet eder. Rüyada görülen şehir; kale, şato, saray, bahçe, hamam, dükkân, fabrika, sofa, merdiven, dolap, tandır (fırın) sekiz şekilde yorumlanmıştır. Bunlar: Sağlıklı ve güzel bir çocuk, hayırlı ve uyumlu güzel bir eş, rahat ve huzurlu bir geçim, görevde yükselme, başarı elde etmek, güç ve kuvvet, iyi gören gözler şeklindedir. Rüyada şehir gören kimsenin inancı dürüst ve geçimi düzgün olur.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada şehir görmenin psikanalizi: Rüyada bir şehir ya da kasabada gezinti yapmak, sosyal çevreyle girilen ilişkileri simgeler. Eğer bildiğiniz ya da ya­şadığınız şehirse burası, geleceğinizden bir kesit anlamına gelebi­lir. Yeni ya da yabancı bir şehir ya da kasabaysa, yeni fırsat ve ola­naklarla karşılaşacağınıza da işaret ediyor olabilir.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

“Rüyada Şehir Görmek, Şehir Dışına Çıkmak” üzerine 2 yorum

  1. Hocam merhabalar ben kpss sınavına girdim ve uyumadan önce acaba atanırsam nereye atanırım diye geçirdim içimden rüyamda kendimi Kahramanmaraş’ta gördüm ve bir kutlama gördüm anlamı nedir yorumlarsanız sevinirim iyi günler.

    Yanıtla

Yorum yapın