Rüyada Sabah Görmek, Sabah Namazı Kılmak

Rüyada görülen sabah iyilik mi huzur mu demek? Rüyada sabah görmek, sabah namazı kılmak farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Sabah Görmek

🙂 Rüyada gün doğumunu yani sabah olduğunu gör­mek, daima hayra yorulur. Ümitlerin, isteklerin, hayallerin ve dileklerin tez zamanda gerçekleşeceğini anlatır. Mevcut so­runların, sıkıntıların ortadan kalkacağını ve yeni bir döneme başlanacağını müjdeler. Rüyasında sabah olduğunu gören feraha çıkar Hasta ise iyi olur. Düşte sabah olduğunu görmek; bütün acı ve keder­lerinizin birdenbire yok olup yerini derin bir sevince terk edeceğine, bütün dertlerinizin hallolacağına alâmettir.

😐 Rüyada sabah vaktinin olduğunu, ama kendisinin kö­tü bir durumda bulunduğunu görmek günaha delalet eder. Toprakla uğraşan kimselerin rüyada sabah vaktini görme­leri, borç ve sıkıntı şeklinde tabir edilir.

Rüyada Sabah Namazı Kılmak

🙂 Cemaatle sabah namazını kılmayı görmek, hacca veya yolculuğa işaret eder.  Sabah namazı kılmak, verilen sözü yerine getirmek şeklinde de ta­bir edilir. Güçlü bir düşmanı olan için rüyada sabah namazı kıldığını gör­mek, düşmanına galip geleceğine işaret eder.

Rüyada Sabah Ezanı Duymak

🙂 Sabah ezanı; iyi kısmet­le yorumlanır. Rüyada sabah ezanı duymak, Allah’ı teşbih etme­ye ve Kur’an okumaya işaret eder. Alimler rüyada sabah ezanı duymayı, hasta için şifa, mahkum için hürriyet, yolcu için esenlik, günahkar için tövbe, ticaret erbabı için kazanç, fakir için rızık, mal ve nimet şeklinde yorumlar. Hastalıkların şifa bulacağına, cezaevindeyseniz tahliye olacağınıza, borç­larınızın kısa zamanda ödeneceğine, yolculuklardan kazasız, belasız dönece­ğinize, uzaklardaki sevdiklerinize kısa sürede kavuşacağınıza, mesleğinizde ya da işyerinizde büyük gelişmeler göstereceğinize, fakirlikten kurtularak zengin olacağınıza ve zengin iseniz paranızın daha da artacağına işarettir.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Seyyid Süleyman: “Rüyada sabah olduğunu görmek; bütün acı ve kederlerinizin birden bire yok olup yerini derin bir sevince terk edeceğine bütün dertlerinizin hal olunacağına işarettir.”

Kirmani: “Çiftçilik­le uğraşanlar için sabahı görmek pek iyidir. Üründe bolluk ve berekete de­lalet eder. Kendisinin bir şeyi kaybolup sabah olduğu esnada onu buldu­ğunu gören, şahitlerin ifadeleriyle davacısına karşı haklı çıkar. Sabah olup da ortalığın ağardığını gören, hastaysa rahatsızlığı ya iyileşme ya da ölümle geçer. Eğer ölürse amelleri, ibadetleri kabul, sevaplarının mükafa­tı çok olduğundan, rahmete, merhamete, ulaşır ve mezarı da nurla dolup taşar.”

İbn-i Kesir: “Sabah olduğunu görmek hasta için şifa ve hastalıktan kurtulma, borçlu için borçlarını ödeme, mah­kum için hürriyet, yolcuya tehlikelerden uzak kalma ve kolaylık, gurbette sıla özlemi çekene vatanına kavuşma, günahkar için tövbe ve affedilme, dinsiz için dindar olma ve kurtuluş, tüccar ve dükkan sahipleri için geniş­lik ve karlı alışveriş, günahkar ve şaşkın (yolunu şaşıran, doğru yoldan ayrılan) için şaşkınlıktan kurtulma ve inanç, yoksul için yiyecek, içecek, ba­rınma, mal, zenginlik, zengin için güven, emniyet ve servetine servet kat­ma demektir.”

İbrahim: “Saba­hın oluşu gece karanlığını yok edip dünyayı aydınlattığı gibi sabah oldu­ğunu görmek galiba hayra ve selamete, aydınlığı delalet eder. Sabahı görme, kuşatılmış ise kurtulmaya, şiddet ve darlık içinde ise feraha, genişliğe; kuraklık, kıtlık varsa bolluk, bereket ve ucuzluğa; fitne ve fesat (karıştırıcı) varsa bunlardan kurtulmaya ve her türlü bela ve fela­ketten kurtuluşa delalet eder.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada sabah görmenin psikanalizi: Sabah saatleri, güneşin doğduğu anlar, düşlerimizde yeni başlangıçları simgeler. Sabah erken saatte çıkılan bir yolculuk, yeni fırsatları değerlendirme anlamına gelir.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın