Rüyada Oruç Bozmak, Oruç Tutmak, Yanlışlıkla Oruç Bozmak

Düşlerde görülen oruç din mi iman mı demek? Rüyada oruç bozmak, oruç tutmak, yanlışlıkla oruç bozmak farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Oruç Bozmak

😐 Rüyada orucunu bozduğunu görmek; hasta olacağınıza delâlet eder. Rüyada oruç bozmak verilen sözü tut­mamak demektir. Oruç yemek hastalığı gösterir.

Rüyada Oruç Tutmak

🙂 Rüyasında oruç tuttuğunu gören kimse, bir konuda sabır göstermesinin ve özveride bulunmasının karşılığını faz­lasıyla alacaktır. Tutmak iyiliğe alâmettir. Ramazan orucunu tuttuğunu görmek, korkudan kurtul­maya, selamete erişmeye ve Allah’ın mağfiretine tabir edilir. Muharrem orucu tuttuğunu görmek; gam ve keder­den kurtulacağınıza, refaha ve saadete kavuşmaya işaret olarak yo­rumlanır. Rüyada Ramazan orucu tuttuğunuzu görmek; bolluk ve berekete işaret olarak yorumlanır. Zorla oruç tuttuğunu görense, gönülsüz baş­ladığı bir işten zamanla zevk almaya başlayacaktır. Oruç tutmak, on şekilde yorumlanır: Kudret, riyaset, sıh­hat, mertebe, tövbe, zafer, nimet, hac, izzet, evlat. Rüyada Pazartesi ve perşembe günü oruç tuttuğunu görmek; akrabalarını ziyaret etmeye, sünnet-i seniyyeye uymaya ve hayırlı bir kadınla evlenmeye delâlet eder.

Rüyada Yanlışlıkla Oruç Bozmak

🙂 Eğer hastaysanız iyileşeceğinize ve birbirinin peşi sı­ra gelen olaylara sevineceğinize işarettir. Rüyasında yanlışlıkla oruç bozduğunu gören kimse, günahkar ise tövbe eder.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Ebu Said El Vaiz: “Ramazan’da olduğunu görmek pahalılığa ve yiyecek sıkıntısına, bazen dindarlığa, üzüntü ve sıkıntının yok olmasına, hastalıktan kurtulmaya, ibadetlerin yapılmasına; bayrama kadar ramazan orucunu tuttuğunu görmek eğer rüya sahibi şek ve şüphede ise bunların giderilmesiyle iman sahibi olmasına delalet eder.”

Nabluslu Abdulgani: “Oruç adağa ve adak da oruca delalet eder. Oruçlu birinin iftar ettiğini görmek hastalanmasına veya yola çıkma­sına işarettir. Rüyasında iftar eden, bir Müslümanın gıybetini yapar. Oruçlu iken unutup iftar ettiğini gören bol ve helal rızık ile rızıklanır. Yani bol ve helal geçime sahip olur. Oruç tuttuğunu görmek itibara, saygıya, tövbeye, hacca, erkek evlat sahibi olmaya delalet eder.”

Cafer-i Sadık’a (r.a.): “Oruç görmek on şekilde yorumlanır: Kudret (güç), riyaset (reislik), sıhhat, mertebe (yükseliş), tövbe, zafer, nimetin art­ması, hac, izzet (şan, şeref), evlat. Bilerek orucunu bozduğunu gören yol­culuğa dayanamaz, başına bir bela gelir; unutarak oruç bozduğunu göre­nin eline helal rızık geçer; iki ay oruç tuttuğunu gören hastalıklara karşı güvende olur.”

İbn-i Kesir: “Oruç düşmandan ve ezadan (acı çekmekten) koru­ma özelliği ile bazen hastanın ölümü ile, bazen sıhhat ve sükûn ile bazen de ferahlık, mutluluk, söz ve fiilde samimiyet ile tabir olunur.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada oruç görmenin psikanalizi: Huzura kavuşmak istediğinize işaret eder. Bu huzuru da dini vecibelerinizi yerine getirerek bulacağınız anlamını taşır.


Bu Duaları Kaçırmayın!⤵️

BURAYA TIKLAYIP UYGULAMAMIZI İNDİRİN, RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM. Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz.

Yorum yapın