Rüyada Ocak Görmek

Düşlerde ocak görmek hanede huzur mu sıcak yuva mı demek? Rüyada ocak görmek farklı şekillerde yorumlanır. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Ocak Görmek

🙂 Ailede, yuvada sıcaklığa, huzura ve berekete işaret eder. Boş bir ocak, ailece yapılması planlanan bir iştir. İçinde kömür olan bir ocak, işle ilgili olumlu gelişmeler olacağını an­latır. Özellikle gürül gürül yanan bir ocak, başarının getirece­ği bolluktur. Ocak görmek maldır. Rüyada ocak görmek; iş ve fayda ile yorumlanır. İçi ateş dolu ocağın önünde durduğunu ve ateşi karıştırdığını görmek; biraz güç olan bir işe teşebbüs edip sonunda muvaffak olacağına işaret eder.

Ocak rüyası, binek hayvanına veya kişinin işyerine, dükkanına işaret eder. Evin hanımının hamileliğine; ateşli ocak ihtiyaçları gidermeye ve rızka işaret eder. Ocak, bekar için evlenmek; kafir için hidayet bulmak; günahkar için tövbe etmektir. Güzel alevlerle yanan ateşin olduğu bir ocak, evlada delalet eder.

😐 Ancak ocağın sön­mesi, huzursuzluk ve yokluğa delalettir. Ocağın söndüğünü görmek; bir sıkıntı ve kedere, kendi evindeki ocağın söndüğünü görmek; eşinin vefatına işaret sayılır. Ateşsiz ocak üzüntü ve ke­dere işaret sayılır.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmanî: “Ocak bir evin kıvamı (olgunluk derecesi) ve aile fertlerinin durumlarındaki düzen ve intizamdır. Ocakla ilgili olarak gö­rülen her iyi ve kötü durum bunlarla (olgunluk, nizam ve intizam) yorumla­nır.”

Ebu Sait El Vaiz: “Ocak, eş demektir. Ocak kireçten yapılmış ve badanalanmışsa kirli ve pasaklı bir aile, altın ve gümüş gibi kıymetli bir madenden yapılmışsa şerefli bir aile, tuğla ve taştan yapılmışsa fakir, fa­kat güzel ahlak sahibi bir ailenin kızı anlamına gelir.”

Seyyid Süleyman: “Bir ocağın yıkıldığını görmek sahibinin rızkının ve kazancının yok ol­ması demektir. Bazı rüya tabircilerine göre ocağın yıkıldığını görmek aile ve yakınlarının yolculuğa çıkmalarına işarettir. Bir ocak yaptığını gören refah içinde yaşar. Ocağın yandığını gören aile ve yakınlarıyla mutlu ve mesut bir şekilde yaşar. Ocağın söndüğünü görenin evi harap olur.”

İsmail El Eş’as: “Rüyada yalnızca bir ocak başında oturarak hülyalara daldığınızı görmek; size ekmek parası getiren karlı bir işi elinizden kaçırmak tehlikesiyle karşılaşacağınıza işarettir.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada ocak görmenin psikanalizi: Yanan ve tüten bir ocak ya da şömine, birincil olarak, huzur­lu ve sorunsuz bir ev yaşamını ve ailenin sıcaklığını simgeler. Bu­na bağlı olarak sağlık ve iyileşme de, düşlerimizde yanan bir oca­ğın sıcaklığıyla ifade edilir.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın