Rüyada Kör Görmek, Kör Olduğunu Görmek, Kör Birini Görmek

Rüyalarda görülen körlük; ölüm mü, hastalık mı, bol para mı yoksa evlilik veya bebek haberi mi demek. Rüyada kör olduğunu görmek, kör birini görmek farklı yorumlanır. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi hem kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Kör Görmek

🙂 Rüyada kör bir kişinin gözlerinin bir­den açılması ani bir sevince delalettir. Gözlerin birden açıl­ması, gerçekleri görmeye başlayacağınızı da açıklar. Rüyada kör görmek, çok yakın bir zamanda evlenip yuva kuracağına işarettir. Eğer rüyayı gören evli ise; çok kısa bir zamanda çocuk sahibi olacağına işarettir.

😐 Gözünde ağrı olduğunu görmek inanç zayıflığı demektir. Dindar ve inanç sahibi rüya sahibinin gözünün kör olduğunu veya fe­rinin gittiğini görmesi, namaz kılmamak ve zekat vermemek gibi farzların da içinde bulunduğu büyük bir günah işlemesi anlamına gelir. Bir inançsızın bir insanı kör ettiğini görmesi, onu doğru yoldan çıkarması anlamına gelir. İnançsız birinin kendisini kör olarak görmesi üzüntü, gam ve keder duymasına ; zarar ve ziyana uğramasına işarettir. ama olup yeni elbiseler giydiğini gören hastalanır.

Rüyada Kör Olduğunu Görmek

🙂 Cezaevinde bulunan bir mahkumun kör olduğunu görmesi, kurtulacağına delalet eder. Körlük rüyası Hz. Yakup (A.S.)’un kıssasına binaen rüya sahibinin ilim ve hikmete ermesine delâlet eder.

😐 Kişinin kendisini kör görmesi, dini noksanlık şeklinde tabir edilir. Rüyada kör olduğunu görmek; sa­pıklığa, dünyayı haklı görmeye ve dünyaya sırt çevirme­ye işaret eder. Rüyada kendinizi kör olmuş görmek; gurbete çıkaca­ğınıza, etrafınızı unutacağınıza, günahınızın artacağına, yakınlarını­zı kaybedeceğinize ve hastalıkla uğraşacağınıza işarettir. Gözlerinin kör olduğunu görenin dini duyguları azalır. Rüyasında kör olduğunu gören kimse, duygularıyla il­gili hayal kırıklığı yaşar. Bir gözünün kör olduğunu görense, ya maddi ya da manevi zarara uğrar. Bir insanın, kendini kör et­tiğini görmesi onun sıkıntı yaşayacağına delalet eder. Kendini kör olmuş görmek uzaklara gitmesi gerektiğine veya tartışmaya katılacağına işarettir.

Rüyada Kör Birini Görmek

🙂 Kör biri­ni gören kimse, garip bir olayla karşılaşır. Rüyada kör birini gören, zor durumda olan bir yakınına sorunlarını çözmesi için yardımcı olur.

😐 Rüyada kör bir kimse veya kör olduğunuzu görmek, islediğiniz bir günahın sizi vicdan azabına sürükleyeceğine, mut­laka cezasını göreceğinize ayrıca günah işlemekten kendinizi alıkoyamayacağınıza işarettir. Gurbette bulunan biri iki gözünün kör olduğunu görse vatanına dönemez.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

İbn-i Kesir ve Nafi:“İnsanın gözü evladı, pek sevdiği arkadaşı ve eşi ile dinidir. İki gözden körlük, Allah’ı (c.c.) zikretmek, sözü dinlenir biri olmakla, bazen de ilim ve hikmet sahibi olmakla yorumlanır. Bir amayı arkasını kıbleye dönmüş görmek onun hak yoldan ayrıldı­ğına, iki gözünün kör olduğunu görmek koca ile karısı arasında sevgi ve saygının yok olmasına, gözlerinin kör olduğunu gören zenginlikten sonra fakir veya fakirlikten sonra zengin olur, ya da mal, evlat, aile gibi kendisi için değerli olan bir şeyi kaybeder,” demişlerdir.

Kirmani: ” Gözlerin sonradan kör olması yani yerlerinin dümdüz olması Allah’tan azap görüleceğine işarettir. Gözünün bir kimse üzerine düştüğünü görmek o insanı görmeye delalettir. Gözünde eksiklik bulunduğunu görmek aya­ğında bir ağrıdan dolayı şikayetçi olmasına işarettir. Bir fakir kendisinin ümmi (kör) olduğunu görse zengin olur. Bir hafız, kör bir okuyucu olduğunu görse Kur’an’ı unutur. Hapis ya­tanın kendisini kör olmuş görmesi kurtulmasına işarettir. Bu rüya sahibi di­leğini elde etmeyi başaramaz,” demiştir.

Ebu Sait El Vaiz: “Kendini ama (kör) gören veya gözünün çıkmış olduğunu gören büyük bir günah işleyerek gözünü İs­lam’dan yana kapatmıştır. Bir rivayete göre, dünyada mutluluğu çok ve rızkı fazla olur. Bir başka söylentiye gör çocuklarını yitirir. Rüya sahibi için beceriksiz, emirleri anlayabilen, aciz, dindar ve kıymetini bilmez demişlerdir. İki gözünün ağardığını gören uzun süre hü­zün ve keder içinde kalır. Kur’an’ı okuyup unutmaya ve Kur’an emirleriyle hareket et­memeye; ama (kör) iken görmeye başladığını görmek Hakk’a yönelmeye delalet eder. Gözlerinin yabancı olduğunu yani bir başkasının gözleri olduğunu görmek, gözlerinin ferinin sönerek yani kör olarak bir başkasının yolda kendisini elinden tutup çekeceğine işarettir. Eğer rüya sahibi bu yabancı­yı tanıyorsa buna kızını eş olarak vereceğine ya da ondan hayır bulaca­ğına delildir. ” demiştir.

Cafer-i Sadık: “Sağ göz erkek evlada, sol göz kız evlada, gözde kir ve çapak uyku­suzluğa ve kendisiyle övünülen bir arkadaştan ayrılmaya delalet eder. Gözlerinin kulaklarına dönüştüğünü gören ama olur ve kulaklarıyla duya­rak gözleriyle görüyormuş gibi olur. Yani duyu organlarıyla yolunu bulur. Bir insanın, kendini kör et­tiğini görmesi onun sapıtmasına delalet eder. ” demiştir.

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada körlük görmenin psikanalizi: Eğer rüyada kör olan sizseniz, bu, hoşunuza gitmediği için bazı gerçeklikleri kabul etmediğiniz anlamına gelir. Başka birinin kör olduğunu gördüyseniz, o kişinin büyük hataların arifesinde ol­duğunu düşünüyorsunuz demektir. Bu kişi hiç tanımadığınız biriy­se, çevrenizdeki insanların anlayışsızlığı sizi rahatsız ediyor olabi­lir.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

“Rüyada Kör Görmek, Kör Olduğunu Görmek, Kör Birini Görmek” üzerine 10 yorum

 1. Gece sabaha karşı bı rüya gördüm ben evli bir bayanım rüyamda başka biriyle evlendiriliyor um çok ağlıyorum sözde eşimde kör olmuş öyle uzkluyorum ki eşimde beni teselli ediyor sarılıyor üzülme diye evleneceğim adamida görüyorum seni cokk mutlu edeceğim diyor

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Başarıyı yakalamak için çok çabalamanın ve planlı bir şekilde hareket etmenin gerektiğine, bozulan işlerinizin düzeleceğine işarettir…

 2. Ben evli 3 çocuk annesiyim öncelikle bunu belirtmek isterim.
  Rüyamda bir ev içerisindeyim bı adamla evlendiriliyor um ama çok üzülüyorum eşime dert yanıyorum ben nasıl evlenirim diye eşim yatak odasında uzanmış sözde kör olmuş yanına uzandım ağlayarak eşim beni teselli ediyor ağlama ağlama diye şimdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Hayallerinizin sonuçlanacağına, makamda ve mevkide başarılı olmaya, projelerinizin düşündüğünüzden güzel olacağına işarettir…

 3. Rüyamda iki yıl önce ölmüş annemi gördüm. Ayaktaydı ve bnde yanındaydım 1 gözü kör gibi kapalıydı tansiyondan olduğunu düşündük sonra annemin tansiyonu düzelince gözü tekrar açıldı teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Anlamdadır : Arkadaşlarınız arasında sözü dinlenen ve itibar gören birisi olacağınıza, sanat dallarında çok fazla başarılı olmaya işarettir…

Yorum yapın