Rüyada Düşmek, Yüksekten Düşmek, Uçurumdan, Suya, Denize

Düşlerde düşmek ölüm haberi veya hastalık mı yoksa bol para veya müjdeli haber mi demek. Rüyada yüksekten düşmek, uçurumdan düşmek veya denize düşmek farklı yorumlanır. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi hem kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Düşmek

🙂 Düştüğünüz yerden tekrar kalkmak, şeref ve ikbale işarettir. Sevdiğiniz birinin kollarına düşmek veya mavi temiz deniz suyuna düşmek hayırlıdır. Özellik­le rüyasında gübrenin (hayvan pisliğinin) içine düştüğünü gören kimse, büyük bir servetin sahibi olur. Rüyasında bir lağım çukuruna düştüğünü gören kimse, beklenmedik bir anda toplu bir para alır. Düştüğü yerden veya çukurdan tekrar çıkmaya çalıştı­ğını gören, hatalarını gözden geçirerek başarısına engel olan sorunları ortadan kaldırmaya çalışır.

😐 Moral bozukluğuna işaret eder. Rüyasında herhangi bir yerden düştüğünü gören kimse, zor bir dönem geçiriyor ola­bilir. Bu rüya aynı zamanda, davranışlarınıza dikkat etmezseniz çok kötü durumlara düşebileceğinize dair bir uyarıdır. Bu yo­rumların dışında düşmek, genel olarak başarısızlığı temsil eder. Rüyasında ayağı kaydığı için düştüğünü gören kimsenin, çevre­sinde onu çekemeyen düşmanları vardır. Yüksek bir yerden hız­la aşağı düşmek, çok üzüleceğiniz bir olayı; alçak bir yerden düşmek, bir işim istediğiniz gibi sonuçlanmayacağını anlatır. Rüyada kayıp düşmek başarısızlık demektir. Evin damından, duvardan, ağaçtan, dağdan ve benzeri yer­lerden düştüğünü görmek, muradına erememekle tabir edilir.

 • Koltuktan kanepeden düşmekse, kıs­meti kaçırmak ya da gelirden yoksun kalmak anlamına gelir.
 • Kuyuya Düşmek: Rüyada kuyuya düşmekse bir düşman yüzünden zor durumda kalmak anlamına gelir.
 • Merdivenden Düşmek: Merdivenden düşmek daima başarısızlık olarak alınır.
 • Minareden düşmek ise yakın bir gelecekte elinizde olmayan sebeplerden ötürü dostlarınız arasında itibarınızın azalacağına işarettir.
 • Salıncaktan düşmek bir hasta tehlikesi atlatacağınıza veya paraca kayba uğrayacağınıza delildir.

Rüyada Yüksekten Düşmek

😐 Yüksekten düşmek; evliyse karısıyla sıkıntı yaşamak, bekarsa evde huzursuzluk çıkacağına işarettir. Yüksekten bir hendeğe düşmek; bir hileye maruz kalarak zarara uğrayacağını­za yorumlanır. Bir kimse havadan düştüğünü görürse rütbe, makam ve şöhreti düşer. Hasta bir kimsenin yüksekten düştüğünü görmesi fenalaşacağına işaret eder. Yüksek bir dağ­dan düşmek, dini görevleri hakkıyla yerine getirmemeye yorumlanır. Rüyada yukarıdan aşağıya düşmek, iyilik ve ha­yırdan şerre düşmeye işaret eder. Bazı yorumcular, yüzüstü düştüğünü görmek, hayır ve iyi­lik değildir.

Rüyada Uçurumdan Düşmek

😐 Uçurumdan veya bayır aşağı düşmek, bulunduğunuz yeri kaybedeceğinize işaret eder. Rüyada uçurumdan düşmek ve orada kalmak, rezalete uğramakla tabir edilir. Bir kimseyi uçurumdan iterken düştüğünü görmek, bir belâ ve musibete uğramaya delâlet eder. Dağdan veya uçurumdan düşmek, hasta için sıkıntıya işarettir. Uçurumdan denize düştüğünü görmek, büyük bir kayba uğ­ramaktır. Uçurumdan hendeğe düştüğünü gören kimse, kötü niyetli insanlarla işbirliğine girmek zorunda kalabilir.

Rüyada Denize Düşmek

🙂 Denize düşmek, sağlık ve gücü temsil eder ve böyle bir yaşama yorumlanır. Denize düşmek, dünya nimetlerine gark olmak olarak da yorumlanmıştır.

😐 Gemiden denize düşmek, dürüst dav­ranmadığınız sürece bazı fırsatları değerlendiremeyeceğinizi açıklar. Saldan denize düşmek, iş ya da yer değişikliğine yorumlanır. Bir dereye veya nehrin suyuna düştüğünü ve çıkamadığını görmek sıkıntıdır. Denize düşüp boğulduğunu görmek, devletle başı derde girmek olarak yorumlanacağı gibi, hapse mahkum edileceği ve uzun süreli sıkıntılı hayata düşeceği şeklinde de yorumlanır.

Rüyada Suya Düşmek

🙂 Rüyada suya düştüğünü görmek, zengin­likle tabir edilir. Aynı rüya, sevinmeye de işaret sayılır. Rüyada temiz suya düşmek kazanca ve gelecek müjdeli habere işarettir. Rüyada büyük bir ırmağa veya suyuna düştüğünü görüp çalışıp çıktığını görmek selamete kavuşacağı anlamına gelir.

😐 Bulanık suya düştüğünü görmek, düşman karşısında alı­nan yenilgiye işarettir. Rüyada bir darbeyle suya düştüğü­nü görmek, bela ve musibete işarettir. Gökten bilinmedik deniz veya göl suyuna düşmek hastalığa işarettir.

Rüyada Balkondan Düşmek

😐 Düşte balkondan düşmek; rezalete uğrayacağına delildir. Balkon gibi yüksek bir yerden düştüğünü görmek, arzusunun yerine gelmemesine yorumlanır. Rüyada balkondan yere düştüğünü görmek, rütbe, makam ve şöhretten düşmekle tabir edilir. Balkondan düşüp bir lağımın içine düştüğünü görmek, günaha batmakla tabir edilir.

Rüyada Bir Hayvandan Düşmek

😐 Eşekten düşmek, hayatınızın bir anda ters yüz olacağına işarettir. Rüyada deveden düşmek, tehlikelerle karşılaş­mak demektir. Attan düştüğünü görmek, bir insanın sizi zor durumda bırakmayı başaracağını anlatır.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmani: Rüya tabircisi Kirmani’ye göre, “yüzükoyun düştüğünü görmek, eğer secdeye kapanmaya niyetlenmemişse hayra yorulmaz. Rüya sahibi mah­kemede, savaşta veya bir kavga ya da çekişmenin içindeyse başarılı ola­maz.”

Ebu Sait El Vaiz: Düşme rüyası iyi değildir. Damdan, duvardan, ağaçtan, dağdan ve benzeri bir yerden düştüğü­nü gören arzu ve isteğine kavuşamaz. Dini inancı sağlam olmayan birinin düştüğünü görmesi günaha, fitne­ye, kötü işlere düşkünlüğe işarettir.” demiştir.

Caferi Sadık: Üzerine birinin düştüğünü görmek düşmanın kendisine karşı zafer kazanmasına, dağ veya duvar gibi yüksek bir yerden düştüğü­nü görmek arzusunun gerçekleşmesine, bir darbeyle düştüğünü görmek bir bela ve musibete uğramaya, ayağı kayarak düştüğünü görmek yine bela ve musibetlere uğramaya delalet eder.

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada düşmenin psikanalizi: Rüyada yüksek bir yerden düşmek, kendine güven ek­sikliğinin dışavurumudur. Çoğu kez, içinde bulunduğumuz konu­ma ilişkin bir tehdit unsurunun varlığına dikkatimizi çeker. Düşen birini görmek, o kişiden (ya da onun temsil ettiği değerlerden) kurtulma isteğimizi ifade eder. Yüksekten üzerimize düşen bir şey­ler (sözgelimi, yamaçtan yuvarlanan kayalar) görmek, tehlike duy­gusunun varlığının altını çizer.


Korkulacak rüyalar hangileri

Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

“Rüyada Düşmek, Yüksekten Düşmek, Uçurumdan, Suya, Denize” üzerine 8 yorum

 1. Selamun akeykum hocam ruyamda esimle yatak odasindayiz sonra aglama sesi duyuyoruz pencereye bakiyoruz bi erkek cocugu asilmis esim onu tutup kurtarmaya calisirken asagi dusuyor ama ölmúyor tesekr ederm

  Yanıtla
 2. Hocam lütfen hakkınızı helal edin bu aralar hep rüya yorumlattim..Babam vefat edince erkek kardeş yüzünden miras sorunları kavgalar yaşıyoruz..Bayağ bayağ dert içindeyiz.Rüyam da annem ben ve başka insanlarda gökyüzünde paraşüt gibi bir şeyle havadayız.Altımız deniz..Sanki su sporları yapılan bir yer orasi..O esnada bir erkek beni gökyüzüne doğru iyice yükseltti yükseltti ben bundan çok korktum ve bırakıverdi..Annemi sonra kendimi aşağı denizin içine düşmüş buldum.Sonra sahile çıktık diye hatırlıyorum…Çokkkk merak ediyorum yorumunuzu.

  Yanıtla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Güzel haberler almaya, harika olan sürprizlerle karşılaşacağınıza, hiç beklenmedik anlarda belirsiz bir yerden paralar gelmesine işarettir…

 3. Merhaba hocam rüyamda eşimin amcasının yazligindaki komşunun terasında havuz varmış o havuzun içinde de koca koca su dolusu delikler vardı küçük oğluma yapma diyesi kadar suya atladı komşumuzun oglu da onu kurtarmak için atladı ama kurtaramadı arkasından ben feryat figan atladım ben kurtardım fakat su yuttuğu için kendinden geçmişti baya korkarak uyandım ne demek yorumlarsaniz sevinirim

  Yanıtla
  • Ayşegül Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınızla karşılaşarak iyi haberler duyacağınıza, kısmetinizin fazlasıyla artacağına işarettir…

 4. Merhaba hocam rüyamda eşimin amcasının komşusunun çatısında havuz vardı ve bu havuzun içinde koca koca yuvarlak su dolu boşluklar vardı küçük oğluma yapma diyesiye kadar kendini o koca su dolusu suyu bıraktı komşunun oğlu atladı kurtaramadı ben feryat figan içinde atladım kurtardım oğlumu fakat oğlum kendinden geçmişti sabaha karşı gördüm korkuyla uyandım yorumlarsaniz sevinirim hocam

  Yanıtla
  • Ayşegül Kardeşim Sizin Bu Rüyanız Çok Daha Önceden Yorumlanmıştır Anlayışınız İçin Teşekkür Ederim İyi Geceler Dilerim…

Yorum yapın