Rüyada Cehennem Görmek, Cehennem Ateşi Görmek

Rüyada cehennem görmek dert mi, bol para mı? Rüyada cehennem görmek, cehennem ateşi görmek farklı anlamlara gelmektedir. Hemen aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami rüya tabirleri yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Cehennem Görmek

🙂 Cehennemden kurtulduğu­nu gören, inanılmaz bir tecrübe edinir bu sayede manevi acıdan olgunlaşarak huzura kavuşur. Rüyada cehennem görmek, cahil, fenalık iş­leyen, günahtan korkmaz, kötü ruhlu insan içinde bir süre kal­mak zorunda bulunacağınıza, fakat, sonunda iyiliğe kavuşacağını­za yorumlanır.

😐 İç huzursuzluğunu, vicdan azabını, çile çekme­yi temsil eder. Aynı zamanda kötülüğe teşvik edileceğiniz an­lamına da gelir. Her türlü ahlaksız teklifle karşılaşabilirsiniz. Rüyasında cehennemde olduğunu gören kimse, kendisiyle büyük bir hesaplaşma içindedir. Bu rüya, amansız bir derdin sahibi olduğunuza da işaret eder. Rüyada cehennem görmek; hayra yorumlan­mayacak bir durumdur. Zira cehennem görmek; sizi büyük sıkıntı­ların beklediğine, büyük günahlar işleyeceğinize yorumlanır.

Bir kimse cehennem ateşinde yandı­ğını görse; kötü arkadaşlıklar sonucu günah işlemeye, Hak yoldan sapmaya ve bedbaht olmaya delâlet eder. Zebaniler tarafından cehenneme götürüldüğünü gör­mek; iftiraya uğramaya ve hapsedilerek hücreye götü­rülmeye işaret eder. Rüyada cehennem görmek, sıkıntıya, günaha, küfür ve gaflete delalet eder. Rüyada cehennem: sıkıntı tasa ve şiddetli aile geçimsizliğine işarettir.

Rüyada Cehennem Ateşi Görmek

🙂 Beraber cehennem ateşi görmek, bu sıkıntılarınızın devamlı olma­yacağına, günahlarınızın affedilir bulunduğuna işaret sayılır. Rüyada cehennem ateşi gören kimse; günahlarından tövbe eder ve İslam’ı en güzel şekliyle yaşamaya çaba sarf eder. Büyük bir günahtan dönmeye, ilahi rahmete işarettir. Başladığınız bütün işlerde başarılı olacağınızın ve yeni projelere başlayabileceğinizin habercisidir.

😐 Cehennem ateşi görmek kötü arkadaşa, işlerin bozulmasına da delalet eder. Bilinçaltıyla doğrudan bir ilişkisi vardır ve rüyayı görürken kendinizi iyi veya kötü hissetmenize bağlı olarak anlamı da değişir. Her halükârda, rüyasında cehennem ateşi gören kişiler içlerindeki gerçek benliği dışarı çıkartmakta zorlanan kişilerdir; bu da en yakınlarındaki kişilerin bile onları yeterince tanımadığını gösterir. Aslında bu çok sık görülen bir rüyadır. Bu rüyadan uyandığı zaman insan kendini suçlu hissedebilir veya korkabilir. Eğer kendinizi cehennem ateşinde gördüyseniz düşmanlarınızın size huzur vermediğini ve bu huzursuzluk yüzünden çıkarlarınıza uymayan davranışlarda bulunduğunuzu gösterir.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

İsmail El Eş’as: “Kişinin cehenneme girdiğini görmesi dünyada yoksullu­ğa ve ihtiyaç sahibi olmasına, üzülmesine, kederlenmesine ve ahirette de azap görmesine işaret eder. Cehennemin kapısına kadar gelip içeri gir­meden döndüğünü görmek değişiklik gösteremeyen olumsuzluklarından, kötü ahlakından ve inançsızlığından tövbe etmeye işarettir. Cehennemde küfürbaz ve dinsizlerin cezalandırıldıklarını görmek, rüya sahibinin Allah tarafından kötülüklerden sakındırılması ve tövbekar olması demektir.”

Seyyid Süleyman: “Cehennem gören kimse, bolluk içerisinde ise darlığa; sağlıklı ise hasta olacağına işaret eder. Rüyayı gören kimse iyi halli bir kimse ise, ahirette keyif yaşayacağına işaret eder. Diğer hususlar cennetin tersidir. Cehennemi rüyasında gören kimse, günahkar bir kimse ise tövbe ve istiğfar eder. Rüyada cehennemi görmek ve oraya girmek, dünyada rütbenin gitmesine işarettir. Bazen de bu rüya, zenginlikten fakirliğe, ülfet ve ünsiyetten vahşet ve geçimsizliğe, daima hapiste kalmaya, dünyada hor ve hakir olmaya işarettir.”

Nabluslu Abdulgani: “Cehenneme girdiğini gö­ren, büyük günahlardan birini işler. Kendisine bir zarar gelmeksizin cehen­nemden çıktığını gören, dertten ve kederden kurtulur. Kendisine cehenne­min yaklaştığını gören, bir şiddete ve sıkıntıya düşüp büyük zarara ve zi­yana uğrar. Cehenneme girmek, Allah’ın yasakladığı büyük günahlardan ve haramlardan birini işlemeye, elinde yalın kılıç olduğu halde cehenne­me girmek, kötü ve fena sözler söylemeye, cehenneme gülümseyerek gir­mek, günah işlemeye, taşkınlık ve azgınlığa ve Allah’a isyana, dünya ni­metleriyle, dünya malı ile övünmeye, birinin kendisini cehenneme soktu­ğunu görmek, o kişinin aldatmasıyla cinayet ve zina gibi büyük günahlar­dan birini işlemeğe işarettir.

Cehennemde olduğu halde ne zaman cehenneme gir­diğini bilmeyen, dünyada yoksul ve kederli, yoksun olmaya namaz, oruç ve Allah’ı anmaktan uzak kalmaya; ateş korları üzerinden yürüdüğünü görmek, halkın hukukuna tecavüz ve sınırı haddi aştığına; cehennemin kaynar suyundan, kanlı ve irinli meşrubatından içtiğini, zakkumundan ye­diğini ve ateşinden yandığını görmek, Allah düşmanlarıyla dostluk, arka­daşlık etmeğe, kötülüğe razı olarak toplum içerisinde aşağılanmaya, yüzü olmamaya; Cehennemi aynen ve tamamen yani açık ve seçik görmek sul­tan veya Allah’ın gazabına; cehennemde gezdiğini görmek işlemiş olduğu günahlardan dolayı rezil ve rüsva olmaya delalet eder.”

İbn-i Şirin: “Cehenneme girdiğini gör­mek, servet ve zenginliğin yok olmasıyla yanlış yola düşmeye, sapıklığın ve günahkarlığın işlendiği eve, kilise ve manastır, havra gibi batıl dinlerin ibadethanelerine hamama, dabakhaneye, deri terbiye evine, fırına, içinde çeşitli işlerle uğraşmak için ateş yakılan yerlere delalet eder. Cehenneme girerek orada yeme ve içmek, azaba uğramak, cehennemin akrep ve yı­lanları tarafından ısırılmak, özetle cehennemle ilgili tüm hallerden her bi­rine uğramak, dinde hurafe, zalimlerle birlik olmak, inançsızların söz, dav­ranış ve geleneklerine uymak, Allah’a ortak koşanların ahlak ve adetlerini benimsemek, peygamberlere karşı gelmek, iyi insanlardan ve inançlardan kaçınmak, dinden çıkma, Allah’ın kendilerine zenginlik verdiği kimseleri çekememe, Allah’a isyan, ilahlık taslamak, güç sahibi olduğunu iddia et­mek, Allah’ı inkar etmek gibi fenalıklar ve büyük günahlar ile yorumlanır.”

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada cehennem görmenin psikanalizi: Yalnızca düş gücümüzde yaşayan, kültürümüzün ver­diği esinlerle biçimlenen cehennem simgesi, korku dolu duygu­larımızı açığa vurur ve içinde bulunduğumuz olumsuz şartlardan dolayı kendimizi suçladığımızı ifade eder. Aynı zamanda rüyada cehenneme gittiğini görmek, içinde bulunduğu çevre tarafından sevilmemek ve dışlanmak kaygısını, yalnız bırakılmaktan duyulan endişeyi vurgular.


Bu Duaları Kaçırmayın!⤵️

BURAYA TIKLAYIP UYGULAMAMIZI İNDİRİN, RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM. Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz.

Yorum yapın