Rüyada Bahçe Görmek, Bahçe Sulamak, Yeşil Bahçe Görmek

Rüyada görülen bahçe nimet mi mal mı? Rüyada bahçe görmek, bahçe sulamak, yeşil bahçe görmek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Bahçe Görmek

🙂 Rüyada bağ, bahçe görmek ferahlıktır. Be­reketli, rahat, saadet dolu günler içinde vakit geçireceğinize işarettir. Düşte düzgün bahçe görmek; dirlik, düzenlik, zen­ginliğe işarettir. Rüyada yeşilliklerle dolu bir bahçe gör­mek; Kur’an-ı Kerim’i ve içindekileri öğrenmeye, takva sahibi olmaya ve müjdeye delâlet eder.

😐 Ancak rüyada görülen bahçe bakımsızsa, büyük bir hayal kırıklığı yaşanır. Bahçeye zarar verdiğini gören, hata­lı davranışları yüzünden zor durumda kalır. Bahçe kazmak, büyük sıkıntıya, yoksulluğa delalettir. Sevdiklerinizden birinin sizlerden ayrılacağına, veyahut sizin sevdikle­rinizden eder. Çorak, pis bir bahçe girmek; fakirliğe işarettir. Verimsiz ve çorak bir bahçe görmek; yoksulluğa, göç etmeye ve imtihana işaret eder. Verimsiz bir bahçeyi iş­lemek ve onu verimli hale getirmek, düşmanla mücade­leye ve zorlukların üstesinden gelmeye delâlettir.

Rüyada Bahçe Sulamak

🙂 Bahçe sulamak, yapılan iyiliklerin karşılığını zamanla almaktır. Manevi zenginliğe de işaret eder. Toprak sahibi bir kimsenin bahçe görmesi, mahsulü­nün bereketine ve işlerinin rast gitmesine delâlet eder. Bazen de bahçe suladığını görmek, mutlu ve sıhhatli olmaya ve dinlenme amacıyla tatil yapmaya delâlettir.

Rüyada Yeşil Bahçe Görmek

🙂 Rüyasında yemyeşil bir bahçe gören, muradına erer. Bahçede rengarenk çiçekler de varsa, hayatının her alanında başarı söz konusu olur. Güzel ve yeşil bahçe, dünya ve ahiret saadetine; çevresi duvarla çevrilmiş bahçe, dindar bir kişi ve aileye; niye­tin ve amelin güzelliğine işaret eder. Devlet, ağaç­lar devlet adamları, bahçe içindeki ağaçlar akrabalar şeklinde yorumlanır.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmani: “Rüyanızda yeşilliklerle dolu bir bahçe gördüyseniz; Kaybolmuş itibarınızı yeniden kazanacağınıza, sıkıntılı durumdan kurtulup feraha çıkacağınıza, kısa bir yolculuk yapıp mutlu ve sıhhat dolu olarak döneceğinize işarettir. Bahçede vahşi veya evcil hayvanlar yada haşerat görmek görülen hayvan ve böceklerin yararlı ya da zararlı oluşlarına göre İslamiyet’e zarar veya yarar ile tabir olunur.

Seyyid Süleyman: “Bir bahçeye girdiğini görmek yüreğine İslam sevgisinin gire­ceğine delalet eder. Bahçe görmek, Kur’an ve ilim kitabı ile tabir olunur. Bir bahçeye bak­tığını gören bir Mushaf veya bir kitaba bakar. Bir bahçeye girdiğini gören dindar olur, sağlam inançlı olur ve doğru yola girer. Bahçeden çıktığını gö­ren doğru yoldan ayrılıp sapık düşüncelere sahip olur. Bir bahçeden her­hangi bir şey yediğini gören ilim sahibi ve dindar olur. Görülen bir bahçenin içindeki ağaçların ne oldu­ğunu bilememek İslam ve din ile tabir olunur, demişlerdir. Kendi malı olan bir bahçede bulunduğunu görmek rüya sahibinin din­darlığına ve inancının sağlam olduğuna delalettir.”

Nablusi: “Bahçenin bir yangınla yandığını görmek o ülkede İslamiyet’in zayıflayacağına; bahçeyi kendisinin ateşe vererek yaktığını gör­mek dinden çıkmaya; bahçeyi sel suyunun harap ettiğini görmek, devrin hakim yahut melikinin halka zulmedeceğine; bahçenin kuruduğunu gör­mek halk arasında fitne ve fesadın yaygınlaşmasıyla İslamiyet’in unutula­cağına delalet eder. Ağaçlar ve rengârenk çiçeklerle süslü ve güzel bir bahçeye girerek oturduğunu ve orada istediği her şeyi bularak yediğini gören şehit olarak ölüp cennete girer. Bir rivayete göre salih ve evliyalarla beraber sorgu su­ale çekilir.”

İsmail El Eş’as: “Bahçe, kişinin hanımıdır. Bahçesini suladığını gören kimse karısıyla iyi geçinir. Kadın için bahçe görkemli ve rahat bir hayattır. Hamile bir kadın bahçe görürse kız doğurur. Gül bahçesi hüzün ile karışık bir hayattır. Bir gül bahçesine sahip olduğunu ve bütün güllerin açtığını görmek, refahın zirvesinde, aşk yüzünden hüzne duçar olmaktır. Güz mevsiminde, bir bahçede üzerine sarı yapraklar düştüğünü gören kimse büyük üzüntülere düşer, maddi geliri azalır.

Bir bahçeye girip orada güzel ağaçlar, çınarlar, sular ve güzel genç kadınlar bulunduğunu gören kimse ölümü çok rahat ve huzurlu olur. Bahçe kitap ve ilim anlamına da gelir. Rüyada bahçe görmek, dünya nimetlerinden çokça istifade etmeye, gönül zenginliğine iyi ve güzel bir amel işlemeye delalet eder. Rüyada bahçeye girmek, İslam’a karşı muhabbetin artacağına işarettir. Bahçenin yandığını görmek, o bölgede İslam dininin emirlerinin yerine getirilmediğine işarettir. Rüyada çok güzel bir bahçe görüp içinde oturduğunu görmek, şehit olarak vefat etmeye yorumlanır.

Psikolojideki Anlamı

Rüyada bahçe görmenin psikanalizi: Rüyada bir bahçede dolaşmak, iç dünyamızla ve düşgücümüzle ilintili bir etkinlik kabul edilir. Aynı zamanda bahçe arketipi, huzur duygusunu, zihinsel gevşemeyi ve rahatlığı da vurgu­lar. Güzel ve cazip bir bahçe, rüyayı gördüğünüz dönemde, kendi­nizden ve yaşamınızdan hoşnut olduğunuzu ortaya koyar. Belki de yakın gelecekte yaşanacak huzurlu bir dönemin habercisidir. Bakımsız, üzerinde zararlı otlar bitmiş bir bahçeyse, kişiliğimizin ba­zı yönlerini geliştirmemiz, belki de bazı kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerektiği yolunda bir iç uyarıdır.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın