Rüyada Sakal Görmek, Sakal Traşı Olmak, Sakal Kesmek

Rüyada sakal görmek iyilik mi fenalık mı? Rüyada sakal görmek, sakal tıraşı olmak, sakal kesmek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Sakal Görmek

🙂 Rüyada sakal görmek, erkek için zenginlik şeklin­de yorumlanır. Erkeğin rüyada sakallı olduğunu görmesi; mal ve şöhret sahibi olmasına delâlet eder. Kadının sa­kallı olduğunu görmesi hamile ise erkek çocuğu doğur­masına, dul ise evlenmesine tabir olunur. Rüyada sakalını taradığını gören kimsenin şan ve şöhreti artar, insanlar arasında itibar görür. Bazen sakal, heybet ve kuvvete de delalet eder. Rüyasında sakal gören kadın hamile ise erkek çocuk doğurur. Çocuğu varsa, halk arasında şöhretli bir yönetici olur. Kadın dul ise, evlenir. Kocasından mirasa nail olur. Erkekler gibi iş yapar. İzzet ve ikbale erer.

😐 Sakalsız biri rüyasında sakallı olduğunu görürse, bü­yük bir sıkıntıya düşer. Birden sakallarının çıktığını görmek de büyük bir derde işarettir. Sa­kalda aklar görmek, geçmişte kalan, fakat hâlâ unutulamayan bir konu yüzünden acı çekmektir. Sakal yolmaksa, duygusal kararlar alarak üst üste hata yapmaktır. Ayrıca sakallarının çıktığını gören bir kadın, hiç aklından geçmeyen bir neden­den dolayı bunalıma girer. Sakalla ilgili yorumlar, sakalı olan erkekler için geçerli değildir. Hanımının sakallı olduğunu görmek, hanımının hastalanacağına işarettir. Kadının rüyasında sakalının çıktığını görmesi, o kadın için iyiliğe işaret sayılmaz. Bu rüya, kadının kocasının kaybolması şeklinde yorumlanır. Rüyasında sakal gören kadın hamile değilse ömür boyu hiç çocuğu olmaz.

Rüyada Sakal Traşı Olmak

🙂 Sakalı traş etmek, borcunu ödemek, hastalıktan şifaya kavuşmak ve üzüntüden kurtulmak şeklinde yorumlanır. Sakal traşı olduğunu görenin duası kabul olunur. Mertebe yüksekliğine delâlet eder. Bu düşü gören genç ise eline mirastan mal geçer.

😐 Sakalının bir kısmının traş edilmiş olduğunu görmek, fakir­likle tabir edilir. Malın telef olmasına delâlet eder. Rüyada sakal traşı olmanız; günahlarınızın artması sebebiyle Peygamberin şefaatinden mahrum kalacağınıza, tövbe ve istiğfarın gerektiğine, ömrünüzü tüketecek kadar zorlu ve meşakkatli bir ya­şantı içine gireceğinize, sıkıntıya, azaba, hastalığa alâmettir.

Rüyada Sakal Kesmek

🙂 Ancak sakalını kestiğini ya da tı­raş olduğunu gören, sorunlarını çözecek bir çare bulur. Sakalını yolunmuş gören veya kendisi yolan, korktuğundan emin ve haceti reva olur.

😐 Rüyada sakal kesmek; borca, üzüntü ve kedere bazen de rüya sahibinin ölümüne işaret eder. Ömrün sonuna işarettir. Ergenlik çağına gelmemiş bir çocuk için bu rüya, ergenli­ğe gelmeden öleceğine işaret sayılır.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Seyyid Süleyman: “Rüyanızda sakal gördüyseniz; Hiç ummadığınız bir zamanda elinize büyük miktar mal-veya para geçeceğine, evliyseniz çocuk sahibi olacağınıza, dostlarınız arasında iyilik sever bir insan olarak tanınacağınıza işarettir. Eğer sakalınızın kesildiğini gördüyseniz; bu aralar maddi zarara uğrayacağınız anlamına gelir.”

Nablusi: “Sakalının fevkalade uzadığını görmek üzüntü ve keder, borç ve pişmanlık, hafiflik ve hoppalık, tedbirsizlik ve ahmaklıktır. Sakalından aşağıya doğru çekildiğini gören kimsenin eceli yaklaşmış ve ömrü tamam­lanmıştır. Bir rivayete göre pişmanlık ve belaya düşmektir. Sakalının bir kısmı koparılıp yerinin boş kaldığını görmek her bakımdan rüya sahibi hakkında eksiklik demektir, sakalının kesilmiş olduğunu görmek üzüntü ve kederin azalmasına dinin emirlerinin yerine getirilmesine delalet eder.”

İbn-i Kesir: “Sakalından tutup çekmek miras sahibi olmaya de­lalet eder. Sakalının ağardığını gören tiksindiği şeyi görür. Bir rivayete gö­re ise emiri tarafından cezaya çarptırılır.”

Ebu Said El Vaiz: “Bir gencin sakalının ağardığını görmesi kay- bolunanın geri gelmesi, bulunması ile tabir olunur. Saç, sakal ve bıyığına güzel kokular sürdüğünü veya başka bir yağla yağladığını görmek -yağ sızıp akmıyorsa- süstür. Eğer akıyorsa üzüntü ve kederdir. Bazı rüya yorumcularına göre kokulu yağlarla yağlamak, la­vanta sürünmek iyidir. Saç ve sakalını taradığını ve taraktan kehle vb. düştüğünü görmek miras olarak eline geçecek maldan dağıtacağına işarettir. Sakalının altını ve ensesini tıraş ettiğini görmek dinin emirlerine uymak demektir.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada sakal görmenin psikanalizi: Bazı işlerinizin uzadığını, bunu kafanıza taktığınızı gösterir. Ayrıca bu rüya iç dünyanızın dışavurumunu simgeleyen bir rüyadır.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın