Rüyada Pencere Görmek

Düşlerde görülen pencere bolluk mu ferahlık mı? Rüyada pencere görmek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Pencere Görmek

🙂 Temiz camlı büyük bir pencere, huzura, rahatlığa ve mutluluğa açılan kapılar olarak yorumlanır. Rüyasında bir pencereyi açtığını gören kimse, sıkıntılarından arınarak hu­zurlu bir hayata başlar. Pencerenin camının kırılması, anlık bir sıkıntının ardından güzel bir işe sevinmektir. Pencereye sırtınızı dayadığınızı görmek işinizdeki sorunlarınızı hallede­ceğinize işarettir. Pencereyi açtığınızı görmek iç sıkıntılarınızdan kurtul­mak amacıyla kendinizi işinize vereceğiniz anlamına gelir. Penceresiz bir oda görmek işyerinizi yeni makine ve işçilerle yenileyerek iş kapasitenizi arttıracağınıza işarettir.

😐 Ancak pencere kapattığını gören, kendi payı­nın da olduğu sorunlar nedeniyle bir süre daha sıkıntıda ka­lır. Rüyada pencereden içeriye girmek, kısa yoldan hedeflere kavuşma isteğini; dışarı çıkmaksa, bir sorumluluktan kaçmayı yansıtır. Düşte kapalı pencere görmek fena muamele hiddet ve şiddettir. Pencereden inmek müsrifliğe, pencerede atlamak davaya işarettir. Kindarlığa, hınca ve buna bağlı şiddete yorumlanır. Pen­cereden atladığınızı görmek adliyelik bir işiniz olacağı anlamına gelir. Pencereden indiğinizi görmek gurbette iseniz yakınlarınızın özlemini çe­keceğinize işarettir. Pencereden dışarıya baktığınızı görmek son gün­lerde işlerinizin kötü gideceğine sürekli sorunlarla uğraşacağınıza işarettir. Pencereyi ka­pattığınızı görmek sıkıntılarınızın üst üste geleceğine işarettir. Kapamak, iyi değildir. Pen­cereye bağlanmak, hayırsızdır. Bir rivayete göre akıl hastalığına işaret eder.

Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmani: “Rüyanızda pencere gördüyseniz sinirli hareketlerinizden dolayı başınızın belaya gireceğine, maddi ve manevi zarara uğrayacağınıza işarettir. Pencereyi kırmak, sökmek itibar kaybıdır. Pencereden giren, makam sahibi olmak için uygunsuz işler yapar. Pencereden çıkan, kendi hatası yüzünden gözden düşer. Oda pen­cerelerinin üstündeki küçük pencereden birinin indiğini görenin karısı, gayr-ı meşru münasebette bulunur.”

Seyyid Süleyman: “Pencere görmek, şekillerine göre tabir olunur. Pencereye dayandığını görmek şeref, mevki, makam demektir, üzün­tüden kurtulmaktır. Camsız pencere görmek çok iyi bir âşık olacağınıza ancak sürekli daldan dala ko­nacağınıza işarettir. Pencereye bağlandığınızı görmek sinirsel bir rahat­sızlık geçireceğinize işarettir. Pencereyi kapı gibi kullanmak çıkarları­nız için gayrimeşru işlere gireceğinize işarettir.”

Nablusi: “Pencereyi açtığını görmek şan, şeref, mevki ve makam sahibi olma­yı, üzüntüden kurtulmayı sağlayacak bir davranışta bulunmak demektir. Pencereye bağlı olduğunu görmekte hayır yoktur. Bir rivayete göre bu rüya sahibi cinnet geçirir. Pencereden çıktığınızı görmek yanlışlarınız yüzünden piyasadaki ticari saygınlığınızı yitireceğini­ze işarettir. Pencereyi kırdığınızı görmek çaresizliğiniz yüzünden itiba­rınızı sarsacak işlere girişeceğinize işarettir. Pencereye uzaktan bakmak düşmanınızın kötülüğüne maruz kalacağınız anlamına gelir.”

İsmail El Eş’as: “Pencereyi kapadığını görmek yukarıdaki açıklamanın aksidir. Pencereyi yerinden çıkardığını veya kırdığını görmek onur ve saygın­lığının azalmasına sebep olacak bir davranışta bulunmak demektir. Pencereden içeri girdiğini görmek hürmet görebilmek için meşru olmayan işlere kalkışmak, pencereden çıktığını görmek kendi ha­tası yüzünden halkın yanında itibarının kaybolması demektir. Tavan penceresi etrafa huzur saçan bir zevceyle veya düzen veren bir insanla ifade edilir. Her­hangi bir pencereye dayanmak mevki ve selamettir. Pen­cereyi açmak da böyledir. Pencere ve kapılara konulan hava fırıldakları evin en gü­venilen hizmetkarları ile tevil edilir.”

Psikolojideki Anlamı

Rüyada pencere görmenin psikanalizi: Pencereler, bilmediğimiz ve ilgi duyduğumuz yeni dene­yimler için “geçiş noktası” niteliği taşır. Düşümüzde bir pencere­den bakmak, yaşantımıza getirmek istediğimiz yenilikleri ve ba­zen de yeni girişimlerde bulunma olasılığını belirtir. Düşlere özgü bir biçimde, herhangi bir pencerenin içinden geçip dışarı çıkmak, dış görüntüsüyle tam olarak kavrayamadığımız bir olguyu, ayrıntıla­rıyla anlama isteğimize dikkat çeker.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın