Rüyada Ocak Görmek, Ocak Yakmak, Temizlemek

Rüyasında bir ocak yaptırdığını gören, rahat bir hayat sürer. Yanmakta olan bir ocak da beyledir. Ocağı sönmüş veya yıkılmış görenin, hanesi harap olur. Kerpiç ocak, kirli bir aileye, altın, gümüş (vb.) kıymetli bir madenden yapılmış ocak şerefli; taş veya tuğladan ocak fakir; fakat ahlaklı bir aileye işarettir. Ağaç ocak, münafık bir ailenin sembolüdür. Geçiminizi sağladığınız ve hayli para kazandığınız işinizin kötü bir döneme gireceğine, dikkatli olmanız gerektiğine dair bir uyandır.

  • Yanık ocak görmek: Eşinizle iyi bir uyum göstererek mutlu olacağınıza işarettir.
  • Ocağın söndüğünü görmek: Evinizde huzursuzluk yaşayacağınıza, cehen­nem azabı çekeceğinize, eve bir uğursuzluk çökeceğine işarettir.
  • Ocağın ba­şında oturduğunuzu görmek: Büyük umutlar bağladığınız işinizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağınıza işarettir.
  • Ocak başında insanlarla oturup dertleştiğinizi görmek: Sıkıntılarınızı aşamayacağınıza çare olarak da gayrimeşru işlere tevessül edeceğinize işarettir.
  • Ocakta yemek pişirdiğinizi görmek: Evlenme yaşınızın geçmekte olduğu anlamına gelir.
  • Sönmüş bir ocağı yeniden alevlendirdiğinizi görmek; yeni ve candan dostlar edineceğinize ve ailenize bir damat veya gelin gireceğine işaret olarak yorumlanır.
  • Ocağın yanmaması: Ocakta ateş bulunmuyorsa üzüntü ve kedere, ateşli ise ihtiyaçların giderileceğine işaret eder.
  • Ocağın yanması: Rüyada ocağın yandığını gören kimse, ev halkı ile birlikte refah ve mutluluğa erişir.

Diyanet Rüya Tabirleri: Rüyada Ocak

Kirmani^ye göre:Ocak bir evin kıvamı (olgunluk derecesi) ve aile fertlerinin durumlarındaki düzen ve intizamdır. Ocakla ilgili olarak gö­rülen her iyi ve kötü durum bunlarla (olgunluk, nizam ve intizam) yorumla­nır,” demiştir.

Ebu Sait El Vaiz’e göre ocak görmek:Ocak, eş demektir,” diyor. Ocak kireçten yapılmış ve badanalanmışsa kirli ve pasaklı bir aile, altın ve gümüş gibi kıymetli bir madenden yapılmışsa şerefli bir aile, tuğla ve taştan yapılmışsa fakir, fa­kat güzel ahlak sahibi bir ailenin kızı anlamına gelir.

İmam Nablusi: Ocak senin midendir. Odun ise geçen gece, yenen ağır yemektir.” şeklinde yorumda bulunmuştur. Bir ocağın yıkıldığını görmek, rüya sahibinin malından zarara uğramasına işarettir. Bazen bu rüya yolculuğa çıkmaya işarettir.

psikolojik ve modern ruya tabirleri-1001ruyaPsikolojik ve Modern Anlamı

Yanan ve tüten bir ocak ya da şömine, birincil olarak, huzur­lu ve sorunsuz bir ev yaşamını ve ailenin sıcaklığını simgeler. Bu­na bağlı olarak sağlık ve iyileşme de, düşlerimizde yanan bir oca­ğın sıcaklığıyla ifade edilir.

Yorum yapın