Rüyada Minare Görmek, Minare Yıkılması, Minareye Çıkmak

Minare görmek, tamir veya inşa etmek ha­yırla, hayırlı insanlarla tabir olunur. Minare yıktığını gören, kötü amelleri yüzünden bir İslam cemaatinin dağılmasına sebep olur. Bir minarenin sebepsiz yere yıkılması, oradaki halkın dağılmasına veya müezzinin vefatına işarettir. Bakır minare alemi zalim, gümüş veya altın minare, merhametli bir idareciye işarettir.

  • Kendinizi minarede görmek: Zamanla yakınlarınız ve dostlarınız arasında çok farklı bir konuma gelerek, itibarınızın artacağına ve zirveye çıkacağınıza işarettir.
  • Minarenin yıkıldı­ğını görmek: Çevre halkını üzecek bir davranışta bulunacağınıza işarettir.
  • Minareyi tamir ettiğinizi görmek: Hatanızı affettirmeye çalışacağınıza ve kabul göreceğine işarettir.
  • Minarede dua ettiğinizi görmek: Allah katın­da çok makbul bir insan olacağınıza işarettir.
  • Minarede ezan okumak: Rüyada minarede ezan okuduğunu gören kimse, halkı doğruluğa çağırır.
  • Minarenin üzerine yıkılması: Minarenin üzerine yıkıldığını veya harap olduğunu gören kimse, temiz ve iffetli karısı dururken başka kadınlarla düşüp kalkar veya erkek evladı kalmaz.
ruyada cami görmek-cami minaresi gormek

Ağaç minare ise devlet idarecisinin kararsızlığına, yalancılığına ve gaddarlığına işarettir. Minarede kandil sıraları dizildiğini görmek o bölge hakiminin kudretini ifade eder. Minarenin üzerinde yemek görmek ise devletin zulmüne işarettir. Minarede kuyuya düşen, ahlaksız bir kadınla beraber olarak, itibarını kaybeder. Tahta bir minarede ezan okuyan, halk arasında nifak çıkarmak suretiyle makam elde eder.

islami ruya tabirleri-1001ruyaDiyanet Rüya Tabirleri: Ruyada Minare

Kirmani’ye göre: minberi görmek sultan veya saygın biri ile yorumla­nır. Bir mahallede yeni bir minare yapıldığını görmek o mahelleye büyük bir zatın gelmesine, minare aleminin bakırdan olduğunu görmek devrin sultanının zulmedeceğine, minarenin aleminin altın veya gümüşten oldu­ğunu görmek zalim olan sultana herkesin anlayış göstermesine, minare aleminin ağaçtan olduğunu görmek devrin hükümdarının söz ve kararla­rında durmayıp zalim ve yalancı olacağına delalet eder.

İbn Fadl’a göre: şayet minare taştan yapılmışsa sultanla, eğer kerpiç­ten yapılmışsa zevk ve eğlenceye düşkün bir kimse ile yorumlanır. Mina­re üzerine yemek konulduğunu görmek o ülke hükümdarının halka zulme­deceğine, minarede kandil sıralarının dizildiğini görmek o yöre hükümda­rının ihtişam ve görkeminin artacağına, kandil sıralarının kaldırıldığını gör­mek padişaha yakın olmaya işarettir.

Cafer Sadık’a (r.a.) göre: minare görmek dört şekilde tabir olunur: Başkan, saygın bir kimse, imam, müezzin. Minarenin yıkılmış olduğunu görmek o saygın kişinin ölümüne, o say­gın kişinin isminin ve yaptıklarının unutulmasına veya o yöre halkından bir topluluk arasında ayrılık meydana gelmesine, davranışlarında aykırılıkla­ra işarettir.

Nabiuslu Abdulgani’ye göre: minare görme halk arasında yakınlaşma­yı sağlayıp onları dindar olmaya ve hidayete davet eden bir kimse ile ta­bir olunur. Minareden kuyuya düştüğünü görmek din ve takva sahibi güzel bir eşi olduğu halde kötü ve saldırgan bir başka kadınla evlenmeye veya zenginlik ve saygınlığının, makam ve mevkisinin elden gitmesi anlamına gelir.

İbn-i Kesir ile Nafi’ye göre: uykusunda minare görmek vezir, bazen de müezzin ile yorumlanır. Minarede ayakta durduğunu ve Allah’ı (c.c.) anıp zikrettiğini görmek dünyada mev­ki sahibi olmaya, şöhret elde etmeye, üzüntü ve kederinin yok olmasına delalet eder. Tahtadan ya­pılmış büyük bir minareye çıktığını ve o minarede ezan okuduğunu gör­mek ikiyüzlülükle bir valilik ve bir kuvvet ve mevki elde etmeye işarettir.

İbn-i Sirin’e göre: minare görmek halkı hayra davet eden bir kimseye; minare onardığını veya yaptığını görmek hayır işlemeye, iyilik sahibi ve müslüman bir topluluğun hayır yapmak için toplanmasına; minareyi yıktı­ğını görmek müslüman bir topluluğun ayrılmasına sebep olacak kötü bir fiil işlemeye; sebepsiz yere bir minarenin düştüğünü ve parçalandığını görmek o yöre halkının dağılmasına veya minarede ezan okuyan müezzi­nin vefatına delalet eder.

Psikolojik ve Modern Anlamı

Rüyada görülen minare, duygusal hayatta istikrar ihtiyacını sim­geler. Eğer rüya sırasında minare sağlamsa, bu, bizi engelleyen dış güçlerin baş edebileceğimizden da­ha güçlü olduğunu ve ilişkilerimizin izlediği seyri denetleyemediğimizi gösterir. Ruyada minare gormenin psikolojik anlamı çoğunlukla günlük yaşamda bizi rahatsız eden gerilimlerin baskısından kurtulmak için ihtiyaç duyduğu­muz bir boşalma anıdır.

Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın