Rüyada Kabir Görmek, Kabir Ziyareti, Azabı, Mezar Gormek

Rüyasında kendisi için kabir kazdığını veya kazıldığını gören, oturduğu şehirde ev yaptırır. Kabri ört­tüğünü gören, uzun ve sağlıklı bir ömür sürer. Ölmeden kabre konulduğunu gören, hapse girer. Kabirler arasında dolaşan ya dinden uzaklaşır veya mahpus olur. Rüyasında sevgili Peygamberimiz, Kainatm Efendisi, Yaratılmışların en şereflisi Hz. Muhammed (S.A.V.)’in mübarek kabirlerini kazan, Efendimizin unutulmuş bir sünnetini hayata geçirir. Ancak O mübarek varlığın aziz bedenlerine kadar ulaşmak yahut bir organına zarar ver­mek bid’at çıkarmakla, dinde hata yapmakla yorumlanır.

 • Kabir inşa ettirdiğinizi görmek: Evinizin bakımı­nı, tamiratını yaptıracağınız anlamına gelir.
 • Kabrin üstünü toprakla ört­mek: Sağlıklı, uzun ömürlü, dertsiz ve huzurlu bir yaşantınız olacağı anlamı­na gelir.
 • Canlı durumda kabre girmek: İş hayatınızda bazı zorluklarla karşılaşacağınıza ya da özgürlüğünüz elinizden alınarak hapse gireceğiniz anlamına gelir.
 • Kazdığınız kabirden canlı bir insan çıktığını görmek: Uygulamaya koyduğunuz iş projelerinizde başarıya ulaşacağınız anlamına gelir.
 • Birisinin sizi zorla kabre soktuğunu görmek: Beklemediğiniz bir kötülükle karşılaşacağınız anlamına gelir.
 • Bir anıt kabri kendi evinizde görmek: Görmüş olduğunuz kabrin sahibinin, yakın akrabalarından biriyle kısa zamanda dost olacağınız anlamına gelir.
 • Mezarlıkta kabirleri selam­lamak: Maddi sıkıntılardan bunalarak para dilenmeye başlayacağınıza işa­rettir.
 • Kabre gömüldüğünüzü görmek: Bilmediğiniz bir nedenden dolayı sıkıntı çekeceğiniz anlamına gelir.
 • Bir kabri yeşillikler içinde görmek: O şahsın dünyevi yaşantısında, çok makbul ve dini bütün bir şahıs olduğuna işarettir.
 • Kabir kazmak: Tanıdığınız genç birisinin vefatına ya da ev yap­tırmanıza işarettir.
 • Kendinizi kabirden çıkarken görmek: Dertlerinizden ve korkularınızdan kurtulacağınıza işarettir.
 • Kabir üzerinde durmak: Rüyada bir kabir üzerinde ayakta durduğunu gören kimse büyük bir günah işler.
 • Kabirlerden ölülerin çıkması: Bir kimse rüyasında kabirlerin yarılıp açıldığını ve ölülerin kabirlerinden çıktıklarını görse, o yerde adaletin yaygın olduğuna işarettir.
 • Kabirleri ziyaret etmek: Rüyasında kabirleri ziyaret eden kimse hapishane ziyaretinde bulunur. Ölmeden kabre defnedildiğini gören kimseye üzüntü ve keder erişir.

İslami Alimlere Göre: Ruyada Kabir Gormek

Kirmanî’ye göre: “Kendisi veya bir baş­kası için bir mezar kazıldığını ya da kazdığını gören oturduğu bölgede bir ev yapar. Bir mezarı kapattığını görenin ömrü uzun ve sağlığı yerinde olur. Ölmeden mezara gömüldüğünü gören zindana girer veya işlerinde güçlüklerle karşılaşır.” demiştir.

İbn-i Şirin:Kabre konulduğunu gören sıkıntıya düşer. Kendisini me­zarda üstü açık olarak gören uzun bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuktan hayır ve fayda görür. Mezarı üzerinde ayakta durup kendine baktığını gören günahlardan kurtulur. Bir kabirde olduğunu ve Münker Nekir melekleri tarafından sorguya çekildiğini gören bir meseleden dolayı sorguya çekilir.” demiştir.

Ebu Sait El Vaiz:Birinin kendisini kabre soktuğunu görmek, bu dav­ranışta bulunan kimsenin kendisini bir tehlikeye atacağına delalet eder. Bir mezara konulduğunu gören bir ev satın alır. Mezarda üzerinde toprak örtüldüğünü gören mal sahibi olur. Kabristanda toprak kazdığını gören çok yaşar. Kabristana yağmur yağması, rahmettir. Üzerinde bir şey yazılı kabirde olduğunu gören, müebbed hapse mahkûm olur. Kabirler arasında dolaşan, dilenecek du­ruma düşer.” demiştir.

rüyada kabir mezar kabristan mezarlık görmek

Psikolojik ve Modern Anlamı

Kabir görmek psikolojik anlamda çok genel olarak, ölümle ilgili hislerimizi ve korkularımızı vurgulayan mezar simgesi, aynı zamanda kişiliğimizdeki bir par­çanın, bir huy ya da alışkanlığın da gömülüp ortadan kalkmasını ifade eder.

Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın