Rüyada Çamur Görmek, Çamur Temizlemek

Rüyada çamur görmek felaket mi bela mı? Rüyada çamur görmek, çamur temizlemek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Çamur Görmek

😐 Çamurla ilgili rüyalar hiçbir şekilde iyiye yorul­maz. Nasıl görülürse görülsün her türlü sıkıntıyı temsil eder. Aynı zamanda hatalı işlerin içinde olduğunuza ve daha dik­katli olmazsanız kötü durumlara düşebileceğinize dair de bir uyarıdır. Özellikle çamura battığını gören kimse büyük bir derdin sahibi olur. Bu rüya, yaşanacak bir felaketin işa­reti de olabilir. Çamurlu yol, peş peşe sorunların, güçlükle­rin ve kötü olayların yaşanacağı uzun bir dönemi anlatır.

Rüyada Çamur Temizlemek

🙂 Ancak rüyasında çamurdan arındı­ğını gören, bir süre sonra sıkıntılarından kurtularak ferahlar. Ça­mur temizlemek; para ve mal yiyeceğinize delâlettir. Rüyada çamur temizlediğini görmek; meşakkat sonucu mal ve mülk sahibi olmaya işaret eder. Hayır ve berekettir. Mücadele sonucu başarıya ulaşılmasına ve se­vinçli bir haber alınmasına işaret eder.

😐 Evin etrafında görülen çamuru temizlemek, evdeki huzursuzluğu belirtir. Üstelik evin içinde de çamur temizlediği görülürse, evdeki kavgalar ay­rılığa da neden olabilir. Rüyada çamur temizlediğini görmek; fakrü zarurete duçar ola­cağınıza işarettir. Netice­si üzüntü ve ıstırap olacak bir yolculuğa çıkacağınıza işarettir. Yakın bir akrabasıyla dövüşmesine, onunla dövüşerek ortaklık kurmasına de­lâlet eder. Hastalıkla tabir edilir. Devletten gelecek sıkıntıdır.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

İbn-i Şirin: “Yani çamur görmek takva, din, mal ve nimetle yorumlanır. Ölmüş birinin mezarını çamurla sıvadığını gören, o kabri ziyaret eder. Hayatta olan birinin mezarını çamurla sıvadığını görmede hayır yoktur. Hayatta olan birinin mezarını çamurla sıvadığını görmede hayır yoktur. Saçını ve sakalını çamurla ve ona benzer şeylerle boyadığını gören durumunu imkânsız olan bir şeyle gizlemeye çalışır veya hoşlanmadığı bir kötülüğe uğrar.”

Nablusi:“Rüyada kendinizi bir çamur içinde görüyorsanız; hiç hoşlanmadığınız birinin sizi ziyarete geleceğine, bundan memnun olmayacağınıza veya bir dedikoduya karışacağınıza işarettir. Rüyada yaş çamurla kendi evini sıvadığını görmek, rüya sahibinin salih ve iyi bir mü’min olduğuna işarettir.Bazen de rüyada çamur görmek, ecelin yaklaştığına işarettir.

İmam Gazali: “Yağmur suyundan veya herhangi bir kanal ya da arktan yoğrulan çamur görmek hüzün ve keder anlamına gelir. Bir rivayete göre işlenecek olan günahtır. Bir göl veya nehirde çamura battığını gören dev­let tarafından borçlu kılınır. Bir rivayete göre çamura battığını görmek dün­ya işleriyle fazlaca uğraşmaya, dünya meselelerini çok düşünmeye, yani kendini tamamiyle dünyaya kaptırmaya delalet eder.”

Ebu Sait El Vaiz: “Çamur rüyası üzüntü ve zararla yorumlanır. Fesatlığı bırakıp iyi bir insan olmanız gerektiği anlamına gelir. Rüyada çamur görmek, kötü ahlaka sahip şerli bir kadınla tabir olunur. Rüyada görülen çamur hastalık ve zillettir. Rüyada çamurdan bina yaptığını görmek, dinin ve imanın salih olduğuna işarettir. Kuru çamur görmek ise mal teminine işarettir. Rüyada Peygamberimizin kabrini çamurla sıvadığını gören kimse, en kısa zamanda hacca gider.”

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada çamur görmenin psikanalizi: Çoğu mitolojide ve yaratılış ayinlerinde, insanın ortaya çı­kışındaki tanrısal müdahelenin kullandığı “hammadde”, çamur­dur; dolayısıyla insanın çamurdan ya da topraktan yaratıldığı fik­ri, binlerce yıldır kollektif bilincin içinde varlığını sürdürmekte­dir. Bu durumda, rüyada görülen çamura ilişkin yorumlarda ilk yaklaşım, “yaşamın özü” anlayışıyla paraleldir. Eğer rüyanızda bir çamur kütlesine bakıyor ya da çamurlar içinde dolaşıyorsanız, bu­nun, sizin hayatın temel niteliklerini anladığınızı, kavradığınızı gösterdiği düşünülür.

Diğer yandan çamur, geçmiş deneyimlerle de ilişkilidir ve duygularla pratiği birbirinden ayırma becerisini, deneyimlerden yararlanarak geliştirme anlamına gelir. Çamurla uğraşmak, rüyada size olumlu duygular yaşatıyorsa, bunun, sizin ya­şamla baş etme konusunda başarılı olduğunuzu ve deneyimleri­nizden yararlanmanız gerektiğini gösterdiğini söyleyebiliriz. Eğer çamur size sıkıntı veriyorsa, çamura saplanıyorsanız, üzerinize ça­mur sıçrıyorsa ya da kullandığınız araçlara çamur bulaşmışsa, için­de bulunduğunuz koşullarda kendinizi köşeye sıkışmış hissedi­yorsunuz demektir.


Bu Duaları Kaçırmayın!


BURAYA TIKLAYIP UYGULAMAMIZI İNDİRİN, RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM. Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz.

Yorum yapın