Rüyada Nehir Görmek, Akan Nehirde Yüzmek

Rüyada görülen büyük nehirler devlet başkanı ile, küçük ne­hirler üst kademedeki diğer idareciler ile tabir olunur. Yüksek bir yerden nehir aktığını görmek hayır, nimet veya cennet habercisidir. Suyu tatlı, berrak bir nehir gör­mek, geçim kolaylığı ve güzel bir hayattır. Suyundan içen, rahat bir ömür sürer. Nehir de yüzmek veya boğulmak deniz gibi yorumlanır. Nehirde pis bir şey akması, fitne ve zarardır. Cennet nehirlerinden içmek ve görmek, ilim, kuran ve selamettir.

 • Nehre girip yüzmek: Kudretli bir insanın yardımıyla resmi bir göreve getirileceğinize işarettir.
 • Nehrin suyunu temiz ve sakin görmek: Resmi bir işe ve geçimizi temin edeceğiniz paraya ya da hayatınızın sesiz ve sakin geçeceğine işarettir. Bunun tam tersini görmek: İşlerinizde bazı sorunlarla karşılaşacağınıza, zorlukların sizi beklediğine, bu durumların sizi zarara sokacağına ve üzüleceğinize işarettir.
 • Nehirden su içtiğinizi görmek: Suyunun temizliğine göre; temiz ise, kudretli bir insandan yardım göreceğinize ya da nehrin büyüklüğü kadar zengin olacağınız anlamı­na gelir. İçtiğiniz su kirli ise: Fenalığa yorumlanır.
 • Nehrin akıntısını ters yönde görmek: Gereksiz tedirginliklerinizi üzerinizden atarak rahatla­yacağınız anlamına, ya da size yardımcı olmak isteyen iyiliksever bir insanın kalbini kıracağınıza işarettir.
 • Nehrin evinizden aktığını görmek: Büyük paralar kazanarak çok zengin olacağınız anlamına gelir.
 • Nehre bir şeyini­zi düşürdüğünüzü görmek: Piyasaların durgunlaşacağına ve zarara uğraya­cağınıza işarettir.
 • Nehirde yürüdüğünüzü görmek: İtikadınızın sağlam olduğuna, hak yolundan ayrılmayacağınıza işarettir.
 • Cennetteki kevser nehrini görmek: Allah’ın yardımıyla rahata ve huzura kavuşacağınıza işarettir.
 • Cennetteki kevser nehrinden su içmek: Düşüncelerinizi ve eğiti­minizi geliştireceğinize, yoksullara ve güçsüzlere yardım edeceğinize işaret­tir.
 • Nehirde bot ya da salla gezindiğinizi görmek: Son günlerde çok ne­şeli olacağınıza ve dostlarınızla birlikte bir partiye katılarak mutlu olacağınız anlamına gelir.
 • Kabarmış bir nehirde olmak: Mesleğinizdeki dönüm noktalarında, vereceğiniz doğru kararlarla başarıya ulaşacağınız anlamına gelir.
 • Nehir sularının kıyıya bıraktığı molozlarda bir şey bulmak: Mes­leğinizle ilgili alacağınız kararları yeniden gözden geçirmenize, çıkarlarınızı kollamanız gerektiğine işarettir.
 • Bir nehirde iyi bir şey görmek: işçi ve memur için iyidir. Nehirde kötü bir şey görmekse bunun zıddıdır.
 • Nehirden süt, bal, şurup, şerbet gibi bir şey aktığını görmek: rızık, hayır ve nimet anlamına gelir.
 • Nehirden kan, irin ve benzeri bir şey aktığını görmek: fitne fesat, zarar, ziyan, inançsızlıkla tabir olunur.
 • Nehirde abdest almak: Bir nehirden abdest aldığını gören kimse, bütün günahlarından tevbe eder.
 • Nehirden su içmek: Rüyada nehirden su içtiğini gören kimsenin eline büyük bir mal geçer.
 • Nehire düşmek: Bir kimse rüyada gördüğü bir nehrin içine düşse ve çıkamasa, ecelinin yaklaştığını işaret eder.
 • Nehire girmek: Rüyada nehre girdiğini gören kimse, büyük kimselerden olur.

islami ruya tabirleri-1001ruyaDiyanet Rüya Tabirleri: Rüyada Nehir

İmam Nablusi’ye göre: Nehrin bir yakasından öbür yakasına geçtiğini gören, nehrin suyu saf ve berraksa, bağlandığı ve kendisinden iyilik gördüğü o saygıdeğer kimse ile ilişkisini koparıp başka birine bağlanır.”

İmam Caferi: Nehrin suyu bulanık dalgalı ve çamurluysa üzüntü, keder, korku ve endişeler yok olur. Nehirden geçerken suya daldığını görmek zarar ve ziyana delalet eder. Temiz akan bir ırmak veya nehir, alim bir insan anlamına da gelir.”

İbni Sirin’e göre: Rüyada nehir görmek hayırlı ve güzel ibadetlere, sürekli rızka; bulanık ve su­yu kokan bir nehir görmek cehenneme ve ona benzer kötü şeylere, fitne­ye ve zulme, isyan ve kargaşaya işarettir. Düşte nehir görmek hacca gitmece, ırmağa dü­şüp çıkmazsa ecel yakınlığına işarettir.”

Kirmani der ki:Kevser nehrini ve on­dan su içtiğini görmek düşmana karşı zafer kazanmaya, rüya sahibi inançsız ise inanç sahibi olmasına, isyankar ve günahkarsa tövbe ederek iyi bir insan olacağına, kötü ve günahkar eşinden ayrılarak ahlaklı ve iffetli bir başka eşle evlenmeye, haram kazanç yollarını terk ederek helal kazanç yollarından geçimini sağlamaya; cennet nehirlerinden birini görmek ve su­yundan içmek ilme ve Kur’an’a, hayra ve güzelliğe delalet eder”

psikolojik ve modern ruya tabirleri-1001ruyaPsikolojik ve Modern Anlamı

Rüya analizlerinde oldukça tipik simgelerden biri olan ne­hir, psikolojik anlamda içimizdeki yaşam gücünü ve enerjisini; duygusal durumumu­zu ve cinsel isteklerimizi simgeler. Kısacası rüyada gördüğünüz nehir, her bakımdan sizin o anki durumunuzu anlatmaktadır. Do­layısıyla nehirin kurumuş ya da sularının taşmış olması; sakin ya da coşkun akması; sularının berrak ya da bulanık olması, ruh ha­liniz ve yaşam enerjinizin durumuyla ilgili ipuçları verecektir.

Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın