Rüyada Lamba Görmek, Lamba Yakmak

Işık yayması sebebiyle rüyada lamba ve kandil gibi, elektriğin yapısı îtibariyle şimşek gibi tabir edilmelidir. Yanmakta olan bir lamba görmek veya yakmak, başarı, makam itibar dindarlık, şifa ve selamettir. Lambayı sön­düren, şerefine kendi eliyle zarar verir. Lambanın ken­diliğinden söndüğünü gören, hasta ise vefat eder. Tüc­carsa zarara uğrar. Lambanın rüzgar yüzünden sönmesi, devlet idarecilerinin zulmüne işarettir. Lamba bulmak ve almak izdivaçla da tabir edilir. Sönmüş lamba gören, ibadette tembellik eder.

 • Lambayı yaktığınızı görmek: Eğlenceli bir partiye katılacağınıza ve çok zevkli saatler geçireceğinize işarettir.
 • Yanmayan lamba görmek: Son günlerde parasızlıktan zor günler geçireceğinize işarettir.
 • Yanan lambanın söndüğünü görmek: İçinde bulunduğunuz kötü durumun daha da berbat bir hale dönüşeceğine işarettir.
 • Lambanın patlak olduğunu görmek: Piyasa­lardaki durgunluğun işlerinize de yansıyacağına işarettir.
 • Gaz lambası gör­mek: Hastalığınıza önem vermeniz gerektiğine ve doktorların tavsiyesine uymanıza dair bir uyarıdır.
 • Lambanın şişesinin çatladığım görmek: Mad­di ve manevi durumunuzdan çok şeyler kaybedeceğinize işarettir.
 • Fitilini uzun görmek: İşlerinizde istikran yakaladığınıza ve hiçbir zaman bozulma­yacağına işarettir.
 • Fitili kısa görmek: İşlerinizdeki düzelmenin gelip geçi­ci olduğu anlamına gelir.
 • Gaz lambasının kırıldığını görmek: Hastalığınıza işarettir.
 • Şamdan görmek: Şamdan rüyası hizmetkarla tabir olunur. Şamdan rüyasıyla ilgili iyi ve­ya kötü her şey hizmetkarla tabir olunur.
 • Lamba almak: Birinin kendisine yanan bir lamba verdiğini gören kendisine lamba ve­ren kimse vasıtasıyla maddi ve manevi zenginlik sahibi olur.
 • Yanmayan lamba: Kendisine ve­rilen lamba yanmıyorsa, maddi ve manevi zenginliğin yolları o kimse tara­fından hazırlanıyor demektir.
 • Lamba vermek: Kendisinin başka birine bir lamba verdiğini görmek, birini maddi ve manevi zenginlik sahibi yapacağı anlamına gelir.
 • Kırık lamba: Lambanın kırıldığını gören ölür, bir rivayete göre şöhret ve servetinde azalma olur.
 • Demir lamba: Lambanın demirden, dökümden veya başka bir madenden yapılmış olması o madenlerin işaret ettiği (simgelediği) kişilerin şöhret ve servet sa­hibi olacaklarını gösterir.
 • Bozuk lamba: Lambanın bozuk olduğunu görmek işlerin bozukluğuna, şişesini kırık veya çatlak görmek şöhret ve servette eksikliğe, fitilini kısa görmek saygınlığının azalacağına, fitilini uzun görmekse hayır ve menfaatin çokluğu­na işarettir.
 • İdare lambası: Rüyasında idare lambasını yaktığını gören kimse, bekar ise evlenir. Evli ise çocuğu olur. Bazen bu rüya gurbetteki bir tanıdığın evine dönmesine de işarettir.

Ruyada Lamba Gormek

Genel olarak başarıyı, rahatlığı ve huzuru temsil eder. Rüyasında lamba yaktığını gören kimse, sıkıntısından kurtula­cağının müjdesini alır. Işık saçan bir lamba, sorunların üstesin­den gelebilecek güce sahip olduğunuzu da anlatır. Aynı anda yanan lambalar görmek, geleceğinizin aydınlık olduğuna işaret eder. Ancak lambayı söndürmek iyi değildir. Dikkatsizliğiniz ve aklınızı kullanamadığınız için göreceğiniz türlü zararı belir­tir.

Kendiliğinden sönen lamba, sizin dışınızda gelişen olaylar nedeniyle karşılaşacağınız sorunlar demektir. Rüyasında bu­lunduğu yerdeki lambayı söndüren birini görense, başkasının neden olacağı bir sıkıntı yaşar. Lambanın çatlaması, kırılması hiç hayra yorulmaz. Felaket anlamına gelir.

islami ruya tabirleri-1001ruyaDiyanet Rüya Tabirleri: Rüyada Lamba

 • İmam Nablusi: Bazı rüya tabircileri, lamba güzel eş veya cariyeye delalet eder, de­mişlerdir. Bir lamba bulduğunu veya aldığını gören güzel, şerefli ve zen­gin bir kadınla evlenir ya da güzel ahlak sahibi bir cariye satın alır.
 • Kirmaniye Göre: “Bir kadının lamba satın aldığını veya yaktığını görmesi namuslu, onurlu ve zengin bir erkekle evleneceğine işarettir. Lambayı üfleyerek söndürdüğünü gören ağzından çıkan bir söz yüzünden eşini boşar. Lam­bayı üfleyerek söndüren bir kadınsa, ağzından çıkan bir söz yüzünden ko­casından ayrılır. Lambayı üfleyerek söndüren bekar bir erkekse boşbo­ğazlığı yüzünden saygınlığını kaybeder, bakire bir kadınsa çenesinin dü­şüklüğünden dolayı itibarından düşer.”
 • Mağripli Cabir’e göre, yasak olan bir şeyi veya müzik ve çal­gı aletlerinden birini kırmak yahut kırıldığını görmek hayırdır.
 • İbn-i Şirin: “Herhangi bir eşyasının kırıldığını görmek zarar ve hasarın meydana geleceğine, bir şeyi kırdığını görmek kendisinin bir başkasına zarar vereceğine, vücut organlarından birinin kırıldığını görmek o organın tabirde ilgili olduğu kimsenin ölümüne delalet eder,” demiştir.

psikolojik ve modern ruya tabirleri-1001ruyaPsikolojik ve Modern Anlamı

Rüyalarda lamba ya da ışık, hayatı temsil eder. Işıkla ilgili diğer arketipler gibi lamba da bilgeliği, rehberliği, aydınlanmayı, zihin açıklığını ve yol gösterici birinin varlığını ve aynı zamanda, yenilenmesi gereken eski inançları simgeler. Hemen her zaman, rüyayı gören kişinin entelektüel yapısıyla bağlantılı bir simge ola­rak karşımıza çıkar ve algıların açıklığını, zihnin parlaklığını da vurgular.

Ruhsal olarak, lamba karanlıktaki kişisel ışık fikrinin simgesidir. Tarot destesindeki Hermit, çevresindeki karanlığa rağmen ışığa doğru yürür. Aynı zamanda lamba, tanrısallığı ve ölümsüzlüğü de simgeler. Diğer düş ayrıntılarıyla birlikte değer­lendirilmesi gereken simgelerden biridir.

Bu Duaları Kaçırmayın!


BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için YouTube videolarımızın altına yazmanız yeterli.

Yorum yapın