Rüyada Fesleğen Görmek

Rengi ve kokusu güzel taze fesleğen gören, makam sahibi olur. Sultani denilen fesleğen cinsini görmek, bu tabiri kuvvetlendirir. Solmuş, sararmış fes­leğen, hastalığa işarettir. Fesleğen evlada da işaret eder. Kokulu çiçeklerden fesleğen görmek neşe, sevinç alametidir. Rüyada fesleğen çiçeği görmek genellikle hayra yorulur. Şöyle ki:
Rüyayı bir erkek görmüş ise: Çok yakında hayalinde­ki bir kadınla evlenecek demektir.
Rüyayı bir kadın görmüşse; büyük miktarda para sa­hibi olacağını işaret eder.

  • Fesleğen koklamak: Göz aydınlığına ve mutluluğa kavu­şacağınıza işarettir.
  • Fesleğen dikmek: Hoşlanarak çalışacağınız yeni bir işe başlayacağınıza işarettir.
  • Fesleğenin kuruması: Girdiğiniz işte tutunamayarak ayrılacağınız anlamına gelir.
  • Fesleğenin yeşermesi: El attığınız bir işin gelişip büyüyeceğine işarettir.
  • Birisine fesleğen vermek: O kişiye iyilik yapacağınız anlamına gelir.
  • Fesleğen almak: Elinize helal bir mal ve kazanç geçecek anlamına gelir.
  • Fesleğen bahçesine girmek: Kısa bir süre sonra çok zengin olacağınıza işaret eder.

İslami ve Diyanet Rüya Tabirleri: Ruyada Fesleğen

Cafer Sadık(r.a.): Fesleğen görmek yedi şekilde tabir olunur. Bostan ve bahçesinde veya evinde fesleğen görmek hayır ve menfa­at elde etmeye delalet eder.” diyor. Aynı zamanda Eş, cariye, dost, evlat, güzel söz, ilim meclisi, faydalı sanat.

Mağripli Cabir: “Fesleğen sattığını görmek, mevsimindeyse iyidir, mevsimi dışındaysa kötüdür. Vakitsiz fesleğen görmek veya fesleğen sahibi olmak güzel konuşan ve asalet sahibi bir kimseyle arkadaşlık yapmaya işarettir.”

İbn-i Şirin: Fesleğen söküp kopardığını gören asil ve hoşsohbet arkadaşından ayrılır. Bir kişiyi bir fesleğen olarak görmek evlada, koparıp attığını görmekse hüzün ve gözyaşına işarettir.

Kirmani: Taze, güzel renkli ve hoş kokulu fesleğen görmek, şan ve şeref sahi­bi olmaya delalet eder. Fesleğeni soluk renkli ve sararmış görmek hasta­lığa işarettir. “

Feslegen Gormenin Psikolojik ve Modern Anlamı

Güzel kokulu otlar arasında en sevilenlerden biri olan fesleğen, baharata benzer biçimde, yaşantımıza renk ve tat katma isteğimizi; küçük ayrıntılarda güzellikler yakalama eği­limini ifade eder.

Yorum yapın