Rüyada Cennet Görmek

Rüyada cennet görmek mutluluk mu, cömertlik mi? Rüyada cennet görmek farklı anlamlara gelmektedir. Aşağıda rüyanızın Diyanet ve İslami alimlerin yorumunu, hem iyi ve kötü anlamlarını hem de psikolojideki anlamlarını ayrı ayrı başlıklara tıklayarak öğrenebileceksiniz. Allah hayra çevirsin…

Rüyada Cennet Görmek

🙂 Cenneti veya cennette olduğunu görmek, mükem­mel bir rüyadır. Rüyada cenneti gören, ömrünün sonuna kadar mut­lu olur. Bütün hayalleri gerçekleşir. Rüyada cennet görmek, cennete girmek ferah­lık ve büyük bir sevinçle karşılaşacağınızın müjdecisidir. İbadet­lerinizin kabul edildiğine işarettir. Cennet meyvelerinden yemek, rahatlık ve feraha alâmettir. Rüyada kendisini cennette gören kimse pek ya­kında saadet ve ferahlık içinde yaşayacak ve Cenab-ı Hakkın lütfuna mazhar olacaktır. Düşte cennet yemişlerini yemek; hayırlı ve kâr­lı bir işe sahip olmaya işarettir. Rüyada bir kimse meleklerin elini tut­tuğunu ve cennete götürdüklerini görse; günahlarını affedilecek ve sonu iyi olacaktır.

😐 Ancak cennetten kovul­duğunu gören, çok güzel bir fırsatı elinden kaçırır ve üzüntü­den hastalanır. Cennete girmek istediği halde engellenirse, kendi hatasının kurbanı olur. Rüyasında cennete girerken bir mâ­ni ile karşılaştığını gören kimse fesada ve günah işlemeye meyli ol­duğunu gösterir. Cennete giderken birdenbire geri döndüğünü gören kişi bir hastalığa maruz kalır. Cennetten kovulmak, fakirliğe düşmeye işaret eder.

🕋Diyanet ve İslami Alimlerin Yorumu

Kirmani: “Rüyada cennet bulunduğunuzu görmek; dünyada gayet rahat ve mes’ut bir hayat süreceğinize ve her ne murat ediyorsanız hepsine kavuşacağınıza, Cennet kapılarından birinin yüzünüze kapandığını görmek; babanızı yahut annenizi veya yakın akrabanızdan birini kaybetmeniz ihtimali bulunduğuna, Cennet kapılarından ikisinin yüzünüze kapandığını görmek, sıkıntıya düşeceğinize alamettir. Ama yine de cenneti görmek herkese nasip olmaz.”

Seyyid Süleyman: “Cennete girdiğini gören, feraha, mutluluğa, Allah tarafın­dan hayra, güven ve itimada nail olur, erişir. Cennet meyvelerinden yedi­ğini veya kendisine biri tarafından verilip onları yediğini görmek, hayra, faydaya, rahata, refaha işarettir. Eliyle cennet meyvesini toplayıp yediğini gören, din ilmi öğrenirse de ondan insanlar yararlanamaz. Cennet hurile­riyle beraber olduğunu gören, güzel ve hayırlı işlerinde kolaylık görür. Cennette oturduğunu, ikamet ettiğini görmek, son nefesine kadar bolluk ve bereket içinde olmaya delalet eder. Cennete girmek istediğini ancak içeri girmekte engelle karşılaştığını görmek, dünyada fesat ve isyana kal­kışmaya işarettir. Yüzüne karşı cennet kapısının kapandığını gören, anne ve babasına asi olur. Cennete yaklaştığını ve sonra yoldan döndüğünü gören, hasta olur ve o hastalıktan dolayı ölür. Meleklerin kendisini elinden tutup cennete götür­düklerini gören, Allah’a karşı tövbekar olur ve çok kısa bir sürede ölür. Cennete gir denildiği halde girmekten kaçındığını gören, dünya işlerinden kaçınır, dünya işlerini önemsemez. Cennete girer misin denildiğini, gören, miras yer. Kılıcı çekerek cennete girdiğini gören, iyiliği emreder yani doğ­ru yolda çalışır.”

Nablusi: “Tuba ağacının altında oturduğunu gören kimsenin dünya ve ahirette muradı yerine gelir. Cennette şerbet veya süt içtiğini gören, alim, hakim ve zengin olur. Cennet nimetlerini almaktan çekindiğini görmek, sapıklığa ve dini duyguların azalmasına işarettir. Birine bir cennet meyvesi verdiğini görmek, kendi ilminden ve malından o kimseyi faydalandırmaya delalet eder. Cennette olduğu halde ateşe atıldığını gören, birinin malından ha­ram yer. Kendisine bir köşk verildiğini gören büyük bir memuriyete, göre­ve ya da güzel bir eşe sahip olur.”

Mağribli Cabir: “Cennet köşklerinden bir köşkte olduğunu görenin ya saygınlığı artar ya da güzel bir kadınla evlenme mutluluğuna kavuşur. Cennet kadınların­dan birini nikahladığını görmek, maddi ve manevi zenginliğe, yükselişe, cennetin kapıcısı olan büyük meleği yani Rıdvanı görmek, ömrü oldukça sevinç, nimet ve geçim rahatlığı ile belalardan kurtuluşa; cennette melek­lerin yanıbaşına gelerek kendisini selamladıklarını görmek, cennete gir­mesine vesile olacak bir iş yapmaya; cennete girdiğini görmek şan, şere­fe, neşe ve sevince, ibadetleri eksiksiz yapmaya; cennetin hurmasından yediğini ve o hurma ağacı altında oturduğunu görmek amacına ulaşmaya işaret eder.”

👁‍🗨Psikolojideki Anlamı

Rüyada cennet görmenin psikanalizi: Rüyada cenneti görmek mükemmelliği, masumiyeti, ideal uyumu ve huzuru sim­geleyen cennet, rüyalarda da içinizdeki kusursuz olma isteğini ve huzurlu bir ortama duyduğunuz yoğun ihtiyacı vurgular.

Anonim Rüya Yorumları

  • Rüyada cennette süt ve şerbet içmek; âlim olma­ya, servete işarettir.
  • Rüyada cennete girdiğini görmek; duala­rının kabulüne, taat ve ibadete, şeytanın hilesinden uzak durmaya delâlet eder.
  • Cennetin her türlü nimetinden faydalandığını gör­mek; rüya sahibinin gerçekte de cennet ehli olmasına işaret eder. Rüyada cennet görmek, camilere, Allah’ın adı­nın anıldığı zikir meclislerine, hacca ve salih amellere işaret eder.
  • Cennete girmeyi görmek, sevinmeye, hayır ve berekete, güzel rızıklarla rızıklanmaya delalettir.
  • Cennet meyvelerinden yediğini, ırmaklarında yüzdüğünü ve gölgesinde oturduğunu görmek, salih amellerin güzel sonuçlarını almaya;
  • Cennette gezinmek, şeref ve itibara delalet eder.
  • Cennetin haznedarını görmek sevinmeye delalet eder.

Bu Duaları Kaçırmayın!⤵️

BURAYA TIKLAYIP UYGULAMAMIZI İNDİRİN, RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM. Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, INSTAGRAM sayfamız ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz.

“Rüyada Cennet Görmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın